Dél-Korea Kína segítségével lépne fel Szöul légszennyezettsége ellen

környezetvédelem
2019 március 06., 15:41

A dél-koreai kormány Kínával összefogva, mesterséges esők előidézésével próbálná megtisztítani Szöul súlyosan szennyezett levegőjét.

Mun Dzse In dél-koreai elnök kormányának szerdai tanácskozásán arról beszélt, hogy Kína Dél-Koreánál sokkal fejlettebb esőelőidéző technológiákkal rendelkezik, és reméli, hogy Peking segítségével mesterséges csapadékot tudnak majd létrehozni a két ország közötti vizek felett, ami enyhíthetné a légszennyezettséget.

Mun Dzse In szerint a kínai felet is segíthetné, ha közösen mesterséges csapadékot idéznének elő a Sárga-tenger felett, mivel Peking szerint a dél-koreai szálló por például Sanghajt is érinti. Az államfő arra is javaslatot tett, hogy Kína és Dél-Korea dolgozzon ki közös légszennyezettségi riasztórendszert.

Gyalogosok a szmogban az északkelet-kínai Csilinben.
photo_camera Gyalogosok a szmogban az északkelet-kínai Csilinben 2013. október 22-én. Fotó: AFP

Szöul hosszú ideje küzd azzal, hogy csökkentse a levegő szennyezettségét, de januárban kudarcba fulladt a dél-koreai meteorológiai ügynökség kísérlete, amivel mesterséges esőt idéztek volna elő. Szakértők szerint az erős szmogot Kína erőteljes ipari tevékenysége, illetve a dél-koreai kocsik károsanyag-kibocsátása okozza. Az utóbbi héten a szálló por koncentrációja olyan magas volt Dél-Koreában, hogy az emberek maszkban közlekedtek a sűrű szürkeségben. Szerda délután Szöulban a szálló por koncentrációja köbméterenként 136 mikrogramm volt, miközben a hatóságok beosztása szerint a 75 mikrogramm feletti érték „nagyon rossznak” tekinthető.

Törvényhozók arra szólították fel Munt, hogy nyilvánítsa nemzeti katasztrófává a nagyfokú légszennyezettséget. Kormányzó és ellenzéki pártok vésztanácskozást tartottak az ügyben, és megállapodtak arról, hogy sürgősen törvényeket fogadnak el a megoldás érdekében. Az államfő utasítást adott arra, hogy gyorsítsák fel a régi, több mint 30 éve üzemelő széntüzelésű erőművek felszámolását. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.