A klímaváltozás hatásai kb. 32 millió embert, azaz a lakosság 68,5 százalékát érinti közvetlenül Spanyolországban – ismertette a legfrissebb jelentését a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet) Madridban. A tanulmányt 58, az ország különböző részein lévő meteorológiai mérőállomás adatai alapján készítették a kutatók.
Rubén del Campo szóvivő azt mondta, ezekből kiderült: Spanyolországban az 1980-as évek elejéhez képest öt héttel hosszabb lett a nyár, ami hamarabb kezdődik és tovább tart, mint korábban. Az időtartama egy évtized alatt átlagosan 9 nappal növekedett.
Az Open Data Climático-projekt arra is rávilágított, hogy a nyarak nem csak hosszabbak, de forróbak is, egyre gyakoribbak az úgynevezett trópusi éjszakák, amikor az éjjeli legalacsonyabb hőmérséklet sem kevesebb 20 foknál, ami kedvezőtlen hatással van az emberi egészségre – közölte Beatriz Hervella, a szolgálat másik szóvivője.
Az Aemet jelentése szerint az elsivatagosodás veszélye is fenyeget Spanyolországban: növekednek a félsivatagos területek, mára kb. 30 ezer km2-t, vagyis az ország területének kb. 6 százalékát teszik ki.
Míg korábban az Ebro-völgye és a délkeleti országrész volt érintett, mostanra Kasztília-La Manchában is megfigyelhető ez az egyre terjedő klímaváltozási jelenség, amit csökkenő csapadékmennyiség is jellemez.
A kutatók felhívták a figyelmet a Földközi-tenger hőmérsékletének növekedésére is. A víz az 1980-as évek eleje óta 10 évente átlagosan 0,34 fokkal melegedett. Ehhez párosul a tengerszint évenkénti 3,4 milliméteres emelkedése is, amelyet az elmúlt 25 évben tapasztaltak. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.