Afrika a jövő kontinense, ehhez nem fér kétség
- mondta a Zöld-foki Köztársaság fővárosában, Praiában tartózkodó Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek.
Szijjártó szerint Afrikában megy végbe a globális növekedés jelentős része a következő időszakban. „Amit néhány éve Kína jelentett a világgazdaságnak, azt a jövőben az afrikai kontinens fogja jelenteni. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a világ legerősebb gazdaságával rendelkező államok szinte minden afrikai országban jelen vannak, és próbálják megtalálni a maguk hasznát a gazdasági növekedésből.”
Szijjártó szerint nekünk, magyaroknak, saját lehetőségeink tudatában azt a néhány országot kell kiválasztani, amelyek készek az együttműködésre és különböző okoknál fogva jobban megértjük velük egymást.
Ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy a Zöld-foki Köztársaság is keresztény ország, amely komolyan veszi a keresztény értékeket.
A Zöld-foki szigeteken tett látogatásról azt mondta: Budapest most alapozza meg a két ország közötti együttműködés jövőjét azáltal hogy 35 millió euró értékben lehetőséget biztosít magyar vállalatoknak arra, hogy mezőgazdasági, illetve öntözési és vízgazdálkodási projekteket hajtsanak végre a nyugat-afrikai országban.
A Zöld-foki szigeteken nehézségekbe ütközik a vízellátás, a magyar vállalatok pedig gyakorlatilag a tengervíz sótalanításával, valamint a szennyvíz feldolgozásával és kezelésével állítanak majd elő olyan vizet, amely alkalmas lesz a mezőgazdasági területek öntözésére.
Magyarország emellett megnyit egy 15 millió eurós hitelkeretet az Eximbankban, amely már piaci alapú együttműködést tud finanszírozni. „Annak érdekében pedig, hogy a magyar vállalatok jogilag biztonságos környezetben tevékenykedhessenek a szigetországban, Budapest beruházásvédelmi, illetve a kettős adóztatást kizáró megállapodást köt Praiával.”
Magyarország ezen kívül évente tíz ösztöndíjat biztosít a zöld-foki hallgatóknak. Emellett 30 millió forintos finanszírozást nyújt a kormány arra, hogy a Zöld-foki Köztársaságban a következő három évben minden zenetanárt kiképezzenek a Kodály-módszerre alapuló oktatásra. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.