A volt belga király napi 5000 eurót fizethet addig, amíg nem veti alá magát egy apasági tesztnek

külföld
2019 május 16., 14:42
comments 109

II. Albert korábbi belga királynak napi 5000 eurót (nagyjából 1,6 millió forintot) kell fizetnie, amíg nem hajlandó alávetni magát apasági tesztnek - döntött egy bíróság csütörtökön Delphine Boel keresete ügyében, aki az egykori uralkodó házasságon kívül született gyerekének mondja magát.

photo_camera Delphine Boel és II. Albert  Fotó: ERIC LALMAND/AFP

Boel már hosszú évek óta küzd azért, hogy jogi úton, DNS-vizsgálattal állapíttassa meg, valóban II. Albert a vér szerinti édesapja. A most 51 éves nő leszögezte korábban, hogy nem pénzt vagy rangot akar, csak bizonyosságot.

Egy belga bíróság októberben apasági teszt elvégzésére kötelezte a most 84 éves korábbi királyt, aki a semmitőszékhez fordult. A fellebbezés ügyében ítélet idén már nem várható, az alacsonyabb rendű törvényszék addig is pénzbírságot írt elő számára, amennyiben nem tesz eleget a korábbi döntésnek - jelentette a helyi sajtó.

A belga alkotmány értelmében a király személye sérthetetlen, érinthetetlen, nemcsak büntetőjogi, hanem polgári jogi értelemben is: vele szemben semmilyen eljárás nem indítható, szó szerint a törvények fölött áll. Ez a mentelmi jog viszont csak addig illeti meg, amíg ő az uralkodó, márpedig II. Albert egészségügyi okok miatt 2013-ban lemondott a trónról legidősebb fia, Fülöp javára. 

II. Albert korábban félig-meddig beismerte, hogy az 1960-as évek végén - Delphine Boel születése előtt - viszonya volt valakivel. A király az 1999-es karácsonyi üdvözletében azt mondta, hogy több mint harminc évvel korábban házassága komoly válságba került, amelyen sikerült túljutniuk. (MTI, BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.