Hát, ez elég gyorsan eszkalálódott. John Bolton, Donald Trump nemzetbiztonsági főtanácsadója ma 11 napja jelentette be, hogy pontosabban körül nem írt iráni fenyegetésekre válaszul az Egyesült Államok a Perzsa-(Arab-)öbölbe küldi a USS Abraham Lincoln repülőhordozót és támadó harccsoportját. És bár azóta már az is kiderült, hogy a USS Abraham Lincoln eredetileg is pont oda tartott, a kardcsörtetésben már odáig jutottunk, hogy a New York Times értesülései szerint Bolton kérésére az amerikai hadsereg frissítette Irán elleni terveit, melyek közül a legextrémebb 120 ezer amerikai katona térségbe vezénylésével számol - ennyi elég volt 2003-ban Irak lerohanásához.
Irak lerohanásának elvi-ideológiai megalapozásához elég volt pár szemcsés fotó, néhány kiollózott részlet lehallgatott telefonbeszélgetésekből. A történelem minden jel szerint ebben is ismétli magát:a New York Times értesülései szerint a mostani kardcsörtetésben is aránytalanul nagy szerepet kapott néhány szemcsés fotó és lehallgatott beszélgetésrészlet. Hogy pontosan mi van a képeken, azt csak leírásokból tudjuk. Egy felvételt ugyan feloldottak a titkosítás alól, de a Pentagon végül nem hozta nyilvánosságra. Azon egy iráni rohamcsónak látható, rajta egy indításra kész rakétával. A Timesnak nyilatkozó két, neve elhallgatását kérő amerikai tisztviselő szerint ezt még a védelmi minisztériumban sem tartották elégségesnek arra, hogy meggyőzze az amerikai közvéleményt és a törvényhozókat a fenyegetés létéről.
A többi kép ezek szerint alaposabban alátámaszthatná az azonnali és valós fenyegetésről szóló állításokat, de ezek titkosítását nem oldották fel. Azokon a Times forrásai szerint az látszik, hogy a rakéták nem maguktól kerülnek a rohamcsónakokra, hanem az iráni forradalmi gárda katonái pakolták azokat a hajókra. Ez annyiban nem meglepő, hogy a Forradalmi Gárda az iráni hadsereg önálló fegyverneme, saját haditengerészettel. Mégis, ez a rutinszerűnek tűnő művelet, illetve az, hogy az amerikai hírszerzés állítása szerint a Forradalmi Gárda és a szíriai és iraki síita milíciák közti, amúgy rendszeres kommunikáció gyakoribbá vált, az amerikai kormány egyes tagjaiban elég riadalmat keltett ahhoz, hogy válaszul gyakorlatilag háborúval fenyegessék Iránt.
Mások - köztük az amerikaiak szövetségesei, így például a szíriai koalíciós haderő brit parancsnokhelyettese szerint - ez nem utal arra, hogy nőttek volna a kockázatok.
A szkeptikusok azt is megjegyzik, hogy az iráni lépések sem előzmény nélküliek: mégiscsak Donald Trump volt az, aki egyrészt tavaly felmondta az Iránnal kötött atomalkut, jelentett be idén szigorúbb szankciókat az ország ellen és gyakorolt nyomást a világ országaira annak érdekében, hogy ne vásároljanak iráni olajat. Vagyis a szkeptikusok szerint ezek válaszlépések, és a védekezést, nem a támadást szolgálják.
Ugyanakkor az is igaz, hogy a napokban négy szaúdi olajtanker ellen is szabotázsakciót hajtottak végre. Bár a vizsgálatok még nem fejeződtek be, tehát bizonyíték sincs, de a héják azt sejtetik, hogy Irán állhatott az akciók mögött. A szövetségesek lépésekkel is jelét adták hitetlenségüknek:
"Semmit sem tanultunk az elmúlt évtizedből? Rémisztő, hogy mennyire nem látunk tisztán, hogy mennyire nincs stratégiánk, hogy mennyire nem beszélünk ezekről. Az elnöknek kéne előállnia a stratégiával, és világossá tenni azt a törvényhozás számára" - jelentette ki Chuck Schumer, a szenátus kisebbségi demokrata frakciójának vezetője, újabb párhuzamot húzva a 2003-as iraki invázióval.
A republikánus törvényhozók - az eredendően libertariánus, így mindenféle intervenciót elvi alapon ellenző Rand Paul kivételével - viszont kiálltak a kormány - a belső viták ellenére - hivatalosnak tűnő álláspontja, vagyis amellett, hogy igenis komoly a fenyegetés, amire határozott választ is kell adni. "Nyolc éve vagyok itt, azóta messze ez a legjelentősebb, leginkább küszöbön álló lehetséges konfliktus, amit láttam. Ez valós. Ez nem valami kamu dolog. Ezt nem kitalálta valaki. Ez az elnök Isten igazából nem is akar csapatokat küldeni a Közel-Keletre" - jelentette ki például az egykori elnökjelölt, Marco Rubio szenátor. "Irán sokkal agresszívebbnek tűnik, a lábukra kell lépnünk. Nem adhatunk nekik túl sok teret" - mondta Richard Shelby, Alabama republikánus szenátora, a szenátus pénzosztó bizottságának elnöke.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.