A csütörtökre kitűzött árverés előtt elkelt a Judit lefejezi Holofernészt című, Carvaggiónak tulajdonított festmény, amelyet 2014-ben találtak egy dél-franciaországi, Toulouse környéki ház padlásán.
Az adásvétel létrejöttét a Labarba toulouse-i aukciósház jelentette be kedden. Az eladási árat nem hozták nyilvánosságra, csak annyit közöltek, hogy a vevő külföldi. Az 1607-ben keletkezett bibliai tárgyú kép piaci értékét szakértők 100-150 millió euróra (32,2-48,4 milliárd forint) becsülték.
"Olyan ajánlatot kaptunk, amelyet nem lehetett nem továbbítani a tulajdonoshoz, akit meggyőzött, hogy egy nagy múzeumhoz közel álló műgyűjtőről van szó" - magyarázta az aukció lefújását Eric Turquin, a festmény vizsgálatát vezető francia művészettörténész, akinek elsőként mutatták meg a képet, felfedezése után néhány nappal.
A több mint 400 éves festményt 2014 áprilisában egy csőtörés nyomán fedezték fel egy Toulouse környéki házban, ahol mintegy 150 évig rejtőzködött. A képen a bibliai Judit látható, aki Bethulia városában élt. Judit a várost körülzáró Holofernész asszír hadvezér táborába ment, és a hadvezér kegyeibe férkőzött, majd lefejezte őt.
A festményt nem vásárolta meg sem a francia állam, sem egyetlen francia közgyűjtemény, így a képre 2016-ban elrendelt kiviteli moratórium tavaly novemberi lejártával szabadon eladhatóvá vált.
Eric Turquin, az "elveszett" festmény vizsgálatát vezető francia művészettörténész szerint a festmény, amely "legalább 100 évet töltött a padláson", meglepően jó állapotban van, alapos és kezdetben titkos vizsgálaton esett át.
Az egyik legjelentősebb Caravaggio-szakértő, Nicola Spinosa volt nápolyi múzeumigazgató szerint a bibliai Juditot ábrázoló festmény "csaknem bizonyosan a lombard mester keze munkája, még ha erre soha nem is lesz cáfolhatatlan bizonyíték".
Ha valóban eredeti, ez a második olyan Caravaggio-festmény, amely a részeg asszír tábornokot, Holofernészt lefejező Juditot ábrázolja. Az első, 1600-ra datált kép a római Barberini-palotában látható. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.