Remek természetfilmet forgatott Melis András Prága központjában, a főszerepben egy különösen dagadt, de annál elégedettebb hóddal. A hód - bár hosszabb időre szinte teljesen eltűnt Közép-Európából - a jelek szerint a városi élethez legkönnyebben alkalmazkodó vízi állat a vadkacsa és a sirály mellett, hiszen a visszatelepítések kezdete óta mindenütt robbanásszerűen szapodik és olyan élettereket elfoglal, amire talán a természettudósok sem gondoltak. Például a vízibiclikli-kölcsönzőket.
Ez igazán pozitív sztori, egy kis bökkenővel: a posztoló által lefilmezett állat minden bizonnyal egy nutria, nem pedig hód. A két rágcsáló ugyanis meghökkentően hasonlít egymásra, főleg amíg a vízben hesszelnek. Az egyetlen lényeges különbség az, hogy míg a hódnak közismert módon palacsintaszerűen lapos bőr hódfarka van, a nutriáé hosszú, vékony, hengeres, klasszikus farok. A felvételen úgy néz ki, mintha a sekély vízben egy ilyen farok látszana, amit Melis később meg is erősített, ő utána ugyanis úszni is látta a vízibicikli-kölcsönző igazi urát.
A másik eltérés evés közben derül csak ki: a nutria nagy mellső fogai nem fehérek, hanem narancssárgásak.
A két faj eléggé hasonlóan viselkedik akkor is, amikor emberrel találkoznak: alapvetően igen kiváncsiak és nagy méretük miatt nem különösebben félnek. A különbség annyi, hogy a hódnak indulatkezelési problémái vannak. Ha már rendesen megnézegette az embert és az még mindig nem takarodott el a fészke közeléből, a hódot elönti a pulykaméreg és a lapos farkával elkezdi verni a vízfelszínt, olyan hangot keltve, mintha valaki nagy köveket dobálna a vízbe. Nutriafarokkal az ilyesmi nevetséges próbálkozás lenne.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.