Az egész EU-ban nálunk drágulnak leggyorsabban a lakások

gazdaság
2019 július 10., 11:46

Az unió statisztikai hivatalának legújabb jelentése szerint miközben az első negyedévben az euróövezetben és az Európai Unió egészében is lassult a lakásárak drágulása, Magyarországon szálltak el a legjobban a lakásárak. Éves összevetésben válunk 11,3 százalékkal ugrottak meg a lakásárak január-márciusban. Ezzel Csehországot és Portugáliát is megelőztük.  

Az Eurostat szerdán kiadott jelentése szerint január-márciusban az Európai Unió egészében és az euróövezetben egyaránt 4,0 százalékkal nőttek a lakásárak éves összehasonlításban, az előző negyedévhez képest pedig 0,3 százalékos emelkedést mértek. 

Az euróövezetben tavaly a második és a harmadik negyedévben még 4,8 százalékkal, a negyedik negyedévben pedig 4,6 százalékkal drágultak a lakások éves szinten, míg negyedéves összehasonlításban rendre 1,5, 1,6, majd 0,6 százalékos volt az emelkedés. 

Az unióban éves összevetésben a tavalyi második és harmadik negyedévben 4,6 százalékkal, a negyedik negyedévben pedig 4,5 százalékkal kúsztak feljebb a lakásárak. Az előző negyedévhez képest a második és harmadik negyedévi 1,6 százalékról az utolsó negyedévre 0,5 százalékra mérséklődött az éremelkedés üteme. 

A 28 tagú Európai Unión belül éves összevetésben 

Magyarországon ugrottak meg legnagyobb mértékben, 11,3 százalékkal a lakásárak január-márciusban, majd Csehország következik 9,4 százalékkal. 

A harmadik helyezett Portugáliában 9,2 százalékkal drágultak a lakások. Csak egy országban csökkentek az árak, Olaszországban 0,8 százalékkal értek kevesebbet a lakások.

  • Negyedéves összehasonlításban is Magyarországon drágultak legnagyobb mértékben, 3,7 százalékkal a lakások, 
  • majd Portugália (3,6 százalék) 
  • és Horvátország (3,5 százalék) következik. 

Csökkenést jegyeztek fel hat országban, a legnagyobb mértékűt, 4,2 százalékosat Máltán, majd Nagy-Britannia (1,3 százalék), Írország (1,0 százalék), Finnország (0,8 százalék), Olaszország (0,5 százalék) és Németország (0,3 százalék) következik. Az Eurostat jelentése egyedül Görögország adatait nem tartalmazza. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.