Nem volt hajlandó bérbe adni a népviseleti ruhákat egy transznemű nőnek, mert "Hollókő (...) egy zárt keresztény közösség"

jog
2019 július 11., 10:44

Eszter bár férfinak született, évek óta nőként él, nemét és nevét hivatalosan is megváltoztatta. Egy fotózáshoz akart hollókői népviseletbe öltözni, ezért megkereste Hollókői Világörökség-kezelő Nonprofit Kft-t, ahonnan egy ruhakölcsönzéssel foglalkozó helyi vállalkozóhoz irányították. A vállalkozó először nyitott volt a ruhák bérbeadására, és tudta, hogy Eszter transznemű, de később megtagadta a ruhakölcsönzést, mivel

„a fotózásnak híre ment a faluban, és nagyon sokan fejezték ki nemtetszésüket (...) Hollókő (...) egy zárt keresztény közösség”

Eszter ezután fordult az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH), ahol megállapították, hogy jogsértés történt. A vállalkozó az eljárásban egyénként arra hivatkozott, hogy nem állt rendelkezésére megfelelő méretű ruha; a falubeliek nemtetszése kapcsán pedig csak magánvéleményét fogalmazta meg, de az EBH szerint korábban egyértelműen azt jelezte, hogy van ruhája.

Fontosnak tartottam a helyi vállalkozók, szolgáltatók és döntéshozók figyelmét felhívni arra, hogy nemi identitása miatt senkit sem lehet megfosztani egy szolgáltatás igénybevételétől

- idézte Esztert az ügyben a Háttér Társaság, aminek jogsegély szolgáltata képviselte őt az eljárásban.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.