Csütörtökön újra megdőlt a melegrekord Németországban, két nap alatt másodszor.
A szövetségi meteorológiai szolgálat (DWD) esti jelentése szerint:
Így két nap alatt kétszer is megdőlt a Bajorország tartományi Kitzingenben 2015-ben regisztrált 40,3 fokos történelmi csúcs.
Németországban a rendszeres időjárási adatfelvétel 138 éves történetében először mértek 42 fok feletti hőmérsékletet. A hőség súlyosságát jelzi, hogy csütörtökön a DWD 15 mérőállomásán regisztráltak a „régi”, kitzingeni rekordnál nagyobb meleget, és 25 állomáson mértek 40 foknál magasabb csúcsértéket.
A hőség miatt leállítják az Alsó-Szászország tartománybeli Emmerthalnál a település egyik részéről elnevezett Grohnde atomerőművet, mert egyre melegebb a Weser folyó vize, amelyet a reaktor hűtésére használnak.
A DWD adatai szerint csütörtökön az ország 16 tartománya közül 6-ban mértek új helyi melegrekordot, Alsó-Szászország mellett Észak-Rajna-Vesztfáliában, ahol 41,2 fokot regisztráltak, Rajna-vidék-Pfalzban, ahol 40,6 fok az új történelmi csúcs és Bajorországban, ahol 40,4 fok, valamint Hessenben és Saar-vidéken, ahol 40,2 fok az előzetes hivatalos hőmérsékleti rekord.
A szolgálat előrejelzése szerint a következő napokban még nagyobb lesz a kánikula. Az ország nagy részén 39-40 fok körül alakulhat a legmagasabb napi hőmérséklet, 30 fok alatti csúcshőmérsékletekre pedig csak a tengerparti területeken és a hegyvidékek 1000 méternél magasabban fekvő régióiban lehet számítani. Enyhülés vasárnaptól várható, a hűvös légtömegek heves záporokkal, zivatarokkal érkezhetnek.
Németországban 1881 óta vezetnek rendszeres feljegyzéseket a földfelszíni hőmérséklet alakulásáról. Az adatok azt jelzik, hogy az ország éghajlata melegszik, az év minden hónapjának átlaghőmérséklete emelkedett, és amíg hidegrekordot több mint 70 éve nem regisztráltak, a melegrekordok 1990 óta megszaporodtak. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.