Tízszer nagyobb eséllyel alakul ki személyiségzavar azoknál, akiknek az anyja stressztől szenvedett a terhessége alatt, állapította meg egy hosszútávú kutatás, aminek most publikálták az eredményeit. A vizsgálatban 3600 terhes nő vett részt Finnországban, akiknek a gyerekeit aztán harminc éves korukban vizsgálták újra.
Ez alapján jutottak arra a következtetésre, hogy a terhesség alatti stressz komoly hatással van a születendő gyermek lelki egészségére.
A vizsgálat során a várandós nőknek terhességük minden hónapjában kérdőívet kellett kitölteniük, amivel stresszszintjüket vizsgálták. A vizsgálatban részt vevő nők Helsinkiben és környékén éltek, és 1975-76-ban szülték meg gyermekeiket. Amikor gyermekeik harminc évesek lettek, újabb kutatást végeztek. 40 súlyosan személyiségzavartól szenvedőt találtak köztük. A vizsgálatok során megállapították, hogy azoknak az anyáknak a gyermekei, akik súlyos stresszt éltek át a terhességük alatt, 9,53-szor valószínűbben lettek személyiségzavarosak. Azoknak a gyermekeknek, akiknek az anyja mérsékelt stressztől szenvedett, négyszer volt nagyobb az esélyük személyiségzavarra.
Azt, hogy miért okozhat a terhesség alatti stressz személyiségzavart a születendő gyermeknél, a kutatás nem derítette fel. (Via BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.