Az arab államok felháborodva fogadták Netanjahu tervét Ciszjordánia annektálásáról

külföld
2019 szeptember 11., 04:23
comments 203

Szaúd-Arábia az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) külügyminisztereinek rendkívüli összehívását kezdeményezte szerda hajnalban, miután Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő bejelentette, hogy választási győzelme esetén Izrael annektálni fogja Ciszjordánia egy részét.

Benjamin Netanyahu
photo_camera Fotó: MENAHEM KAHANA/AFP

Az SPA szaúdi állami hírügynökség híradása szerint a rijádi királyi udvar minden alapot nélkülözőnek nevezi a tervezett intézkedést, Netanjahu kijelentéseit pedig a palesztinokkal szembeni fenyegetésnek tekinti. A lépés szerintük sértené az ENSZ alapokmányát, a nemzetközi jogot és minden erőfeszítést aláásna, amely a béke megteremtésére irányul.

A királyság a nemzetközi közösséget is felszólította, hogy ítélje el és utasítsa vissza Netanjahu kijelentéseit, és ha az izraeli kormány valóban annektálja Ciszjordánia egy részét, azt tekintse semmisnek.

Pár órával korábban az Arab Liga külügyminiszterei közleményben tiltakoztak az izraeli kormányfő kijelentései ellen, és Netanjahu terveit újabb izraeli agressziónak bélyegezték, amely ellehetetleníti a béketárgyalásokat.

António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője szerint Netanjahu tervei pusztító hatással lehetnek az arab-izraeli béketárgyalások újraindítására, a térség békéjére és a kétállami megoldásra egyaránt.

Netanjahu kedden a Jordán völgye és a Holt-tenger északi részének annektálását helyezte kilátásba, ahol több mint 10 ezer zsidó telepes és mintegy 65 ezer palesztin él. A Jordán folyó völgye Ciszjordánia területének mintegy 30 százalékát teszi ki, amelyet Izrael az 1967-es hatnapos háborúban foglalt el. A nemzetközi jog ezeket a területeket nem ismeri el Izrael részének, hanem megszállt területeknek tekinti. A palesztinok Ciszjordánia és a Gázai övezet területén remélik létrehozni jövőbeni, független államukat.

Izraelben szeptember 17-én tartanak előre hozott parlamenti választásokat. (MTI, BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.