Határozatlan időre kijárási tilalmat rendeltek el Bagdadban, az ország nagy részén pedig korlátozni kezdték az internetelérést Irakban, ahol már harmadik napja tartanak a tiltakozások. A tüntetéshullámot a kilátástalanság, az országot megbénító kormányzati korrupció, az alapvető közszolgáltatások hiánya és a magas munkanélküliség váltotta ki.
A hatalom erőszakosan reagált a tüntetésekre. Bagdadtól délre, Naszírija városában a kormány még a terrorelhárítás különleges erőit is bevetette, miután a tüntetők fegyverrel válaszoltak a karhatalmi erőszakra. Csak ott legalább négyen meghaltak, köztük egy rendőr is. Országszerte összesen legalább nyolcan vesztették eddig életüket az összecsapásokban, melyekben legalább háromszázan megsebesültek.
A kijárási tilalom kihirdetése előtt Adil Abdul-Mehdi rendkívüli ülésre hívta össze nemzetbiztonsági tanácsát az általa "szerencsétlen történéseknek" nevezett helyzet megbeszélésére. "A tanács az arányos intézkedések meghozatalát hangsúlyozta a polgárok, illetve a magántulajdon és a közvagyon védelmében" - írták az ülés után kiadott közleményükben, hozzátéve, hogy a kormány mindent megtesz majd "a tiltakozók jogos kívánalmainak teljesítésére".
Szerdán amúgy több száz feldühödött tüntető rohanta le a helyi kormányzóságokat Nedzsefben és Naszíriájban, részben felgyújtva az épületeket. Bagdadban pedig több száz tüntető próbált átkelni a város szigorúan védett kormányzati negyedébe, a Zöld Zónába vezető hídon, ahol a biztonsági erők előbb vízágyúval és könnygázzal, végül éles lőszer bevetésével tartóztatták fel őket.
Az ország védelmi minisztériuma készültségbe helyezte a hadsereget a kormányzati épületek, nagykövetségek védelmében, és a bagdadi nemzetközi reptérhez is erőket vezényeltek. (Via CNN)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.