Barhám Száleh iraki elnök az állami televízióban leadott beszédében elítélte a kormányellenes megmozdulásokon a sajtóval és a tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszakot.
Száleh felszólította a biztonsági erőket, hogy tartsa tiszteletben az iraki állampolgárok jogait. Az államfő egyben kormányátalakítást és reformokat, többek között választójogi reformot sürgetett a tüntetők követeléseinek kielégítésére. Azt mondta, kártérítést kell nyújtani az erőszakba fordult tüntetések áldozatainak és hozzátartozóiknak.
A nap folyamán kb. 200-an tüntettek a főváros Szadrváros nevű keleti síita kerületében. Korábban Ádil Abdel Mahdi iraki miniszterelnök felszólította a hadsereg vezetését, hogy vonják ki a katonákat Szadrvárosból, és helyettük a rendőrség vegye át a kerület ellenőrzését. Mahdi szerint a hadsereg „túlzó erőszakot” alkalmazott a tüntetőkkel szemben.
Szemtanúk szerint a szadrvárosi tüntetők munkalehetőségeket követeltek, és elítélték az előző éjszaka történt gyilkosságokat. Iraki biztonsági források szerint mára virradóra 14 tüntető halt meg, és 62-en sebesültek meg a hadsereg és aktivisták összecsapásaiban.
A zavargások egyik újabb fejleményeként támadás érte a sajtóorgánumokat is. A hétvégén maszkos fegyveresek rohanták le az al-Arabíja szaúdi pánarab televízió bagdadi székhelyét, megverték a tévé munkatársait, és tönkrezúzták a berendezéseit is, majd elmenekültek a helyszínről. Hasonló támadás érte a tüntetésekről beszámoló Dazsla és az NRT kereskedelmi televíziókat is.
Irak több városában kedd óta zajlanak tüntetések a munkanélküliség, a kormányzati korrupció és a hiányos közszolgáltatások miatt. Eddig legalább százan vesztették életüket és több mint hatezren megsebesültek. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.