Az elmúlt hónapokban egymást érték az önkormányzati élelmiszerosztások és kedvezményes vásárok. Most, nem sokkal az október 13-ai választások előtt már kettőt nem lehet lépni anélkül, hogy ne akarná meglepni az embert valamivel a helyi polgármester- vagy képviselőjelölt, legyen szó olcsó krumpliról vagy ingyenmézről és kávéról. Szeptemberben Újbudán is tartottak kedvezményes burgonyavásárt, ahol a helyi fideszesek nem annyira örültek jelenlétünknek. Itt a lakosok 300 forintért vehettek 10 kg krumplit, ami a piaci ár alig tizede. Ilyen vásárt egyébként minden évben rendeznek a kerületben, tavaly is töredékáron jutottak az itt élők a krumplihoz. Csakhogy ez elég sokba került az adófizetőknek, ráadásul a kereskedő haszna nem is maradt Magyarországon.
2018 októberében írták alá azt a támogatási szerződést, melynek értelmében az önkormányzati tulajdonú Újbuda Prizma Közhasznú Nonprofit Kft. több mint 10 millió forintot kapott arra, hogy a XI. kerületi lakosok számára októberben és novemberben, hat helyszínen kedvezményes burgonyavásárokat szervezzen. Ezt az összeget majdnem teljes egészében elköltötték, a legnagyobb tétel - a szállítás, a járulékok, a biztonsági szolgálat és a reklámköltségek mellett - természetesen a krumpli volt.
Az önkormányzat összesen 7 millió 920 ezer forintot költött a burgonyára, amit meglepő módon az erdélyi Kovászna megyéből szereztek be.
A 72 tonna krumplit 110 Ft/kg áron vásárolták, és 300 Ft/10 kg-os áron adták tovább a lakosoknak, tehát kilónként 30 forintért. Az üzletet azonban nem egy magyarországi céggel kötötték, hanem a kézdiszentléleki Balogh T. Kinga engedélyezett természetes személlyel (PFA). (Ez hasonló konstrukció, mint nálunk az egyéni vállalkozói státusz.)
Kézdiszentlélek Újbuda egyik testvérvárosa, a polgármesterét Balogh Tibornak hívják. A férfi 2008 óta irányítja a települést, mellette gazdálkodik. Ez kevéssé meglepő, a település lakosainak nagy része krumpli- és gabonatermesztésből, illetve állattenyésztésből él.
Balogh Tibor nyilvánosan elérhető lakcíme és Balogh T. Kinga PFA lakcíme azonos. Balogh Tibornak pedig van egy Balogh Kinga nevű lánya.
Kézdiszentlélek eddig is számíthatott a XI. kerületi vezetés bőkezűségére: 2018-ban 5 millió forintos támogatást nyújtottak az árvízkárok miatt sérült híd újraépítésére és egymillióval beszálltak a helyi kultúrház felújításába is. 2009-ben a Perkői Kápolna középkori freskójának restaurálására áldoztak, a nemrégiben felújított Petőfi Sándor Művelődési Otthonnak pedig - még 2014-ben, a nagy, 2019-es újbudai LED izzóláz előtt - 900 ezer forint értékben adományoztak hangfalakat és LED-lámpákat.
A budapesti kerületek többségében - így Újbudán is - idén rengeteg ételosztást tartottak, a favorit szinte mindenhol az olcsó krumpli volt. A 2019-es évről még kevés önkormányzat oldalán található beszámoló, de a korábbi évek elszámolásait nézve a budapesti kerületek többségében magyarországi termelőtől vagy kereskedőtől vásárolt az önkormányzat, már amelyik legalább a szerződés létezéséről nyilvánosan elérhető adatokat hozott nyilvánosságra. Kivétel Budafok-Tétény, ahol a fideszes Karsay Ferenc a polgármester, ide biztos, hogy 2019-ben szintén Kézdiszentlélekről érkezett a krumpli, ez ebből a friss videóból derül ki.
Kovászna megyében tavaly több polgármester is bajba került, mert a román Országos Feddhetetlenségi Ügynökség úgy ítélte meg, vállalkozói tevékenységük összeférhetetlen tisztségükkel, így felfüggesztették őket. A probléma az volt, hogy a polgármesterek gazdálkodói tevékenységükhöz kiváltották a PFA-engedélyt, hogy pályázni tudjanak mezőgazdasági támogatásokra. Bár állították, tevékenységük és pályázataik teljesen függetlenek gazdálkodó tevékenységüktől, a bíróság máshogy látta. Ugyanilyen ügyben indult vizsgálat Balogh Tibor ellen, ő azonban fellebbezett, így bírósági tárgyalása csak 2020. január 16-án lesz.
Mindenesetre figyelemre méltó, hogy a térségben működő, 2010-ben alakult Angusztia Egyesület, melyben a térség LEADER programjaira pályázó önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozók fogtak össze, honlapja szerint eddig háromszor ért el sikert Kézdiszentléleken: az egyik esetben Balogh Kinga, a polgármester egyik lánya nyert el támogatást mezőgazdasági gép beszerzésére, a másikban Marthi Jenő fiatal gazda, Balogh Tibor veje (a polgármester másik lányának férje) kapott támogatást, míg a harmadik esetben maga a község kapott pénzt zöldövezet létrehozására (tehát itt) és népviselet vásárlására. (A polgármester lánya és veje is a helyi néptáncegyüttes tagja.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.