Újfajta eljárással sikerült a műanyaghulladékot újrahasznosítani, állítja két ausztrál kutató, Len Humphreys és Thomas Maschmeyer. A kutatók egy évtizede óta keresik a megoldást, és állítják, a Cat-HTR-nek nevezett eljárásuk működőképes.
A katalitikus hidrotermikus reaktor forró vizzel és nagy nyomással alakítja olajjá a műanyag molekuláit, tulajdonképpen visszafordítja a műanyag-előállítás folyamatát. A műanyagból olaj lesz, amiből bitument, benzint vagy akár újra műanyagot lehet előállítani.
Az eljárásról az ABC forgatott riportot, a cég bemutatója itt látható.
Pirolízissel már korábban is értek el hasonló eredményeket, de annak hátránya, hogy nagyon magas hőmérsékletet kell előállítani.
A Cat-HTR feltatálói állítják, technológiájuk használatakor ráadásul nem kell különválogatnia különféle műanyagtípusokat, mindennel elbánik a szerkezet. A Licella szerint egy rendesen működő üzemük évi 20 ezer tonna műanyagot tudna feldolgozni (Ausztrália évente 3,5 tonnát használ el, ennek csak 10 százalékát hasznosítják újra.)
A Licella nevű cég Nagy-Britanniában tervezi először, hogy piacra lép, ausztráliában ugyanis sokkal kisebb a támogatása az ilyen környezettudatos megoldásoknak egyelőre, mint Európában, ahol a műanyaghasznosítás komoly gondokat okoz azóta, hogy Kína és a távol-keleti országok már nem veszik át a szemetet. (Vice/ABC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.