Újabb föld alá temetett viking hajót fedeztek fel georadar-technológiával Norvégiában. A szakértők szerint a hajó több mint ezer éves lehet.
A leletről Knut Paasche, a norvég kulturális örökségi intézet régésze számolt be pénteken. Mint mondta: a 17 méter hosszú hajót szeptemberben fedezték fel a Edoya-szigetén, 110 kilométerre Trondheimtől, egy területen, amelyet temetkezési helyként használtak egykor. Először a hajó 13 méter hosszú tőkesúlyát vették észre. Egyelőre nem tervezik a kiásását.
A viking korszak 793-tól 1066-ig tartott, de lehet, hogy a hajó a korábbi, meroving korból származik, amely 570-től 800-ig tartott.
Márciusban a földradaros kutatással már találtak egy eltemetett hajót Oslótól nyugatra. A régészek szerint a hajót temetkezéshez használták.
A hajót Norvégia legjelentősebb kulturális örökségi helyszínén, a borrei temetkezési halmoknál fedezték fel. A terület jelenleg régészeti nemzeti park, ahol a viking korszak második legnagyobb épületének maradványait is megtalálták. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.