Lenyűgöző eredményeket érhet el a civil összefogás a járványellenes harc egyes területein.
A 444 tudomása szerint egy Facebookon szerveződött, "3d nyomtatással a koronavírus ellen" nevű csoportban gyülekező, 3D printerrel rendelkező magánemberek és kisebb-nagyobb cégek kezdtek el pár hete azon tanakodni, hogy milyen eszköz az, ami most nagy segítséget jelentene a kórházakban és az ő eszközeikkel hatékonyan le lehetne gyártani. Így jutottak el - a terepen dolgozó orvosokkal egyeztetve, az ő igényeikre rákérdezve - az arcvédő pajzsokig. Ezek az egészségügyi személyzetet védik a direkt cseppfertőzésről. Ilyesmi pajzsból gyárt most éppen 20 millió darabot az Apple Amerikában.
A kezdeti tervezgetés után a Színművek nevű, filmes díszleteket gyártó-nyomtató cég tulajdonosa, Kőrosi Gábor, aki véletlenül bukkant a csoportra, megtervezett egy egyszerűbb, könnyen legyártható modellt.
Ez volt az első, amit elkezdtek gyártani:
Sőt már ennek is a második generációjánál tartanak, amelyik már egyfajta anyagból készül, így még könnyebb és gyorsabb az előállítása, illetve már a fület is védi. Íme:
Utóbbihoz már lézenyomtató sem kell, csak vastag fólia és vágógép.
Az eszköz prototípusának fogadtatásáről Kőrösi ezt mesélte:
“A SOTE orvosaival véleményeztettem, akik annyit szerettek volna csak hozzáfűzni, hogy minden csodálatos, a fülre takarjunk rá, de ezt amit mutogatok ne vigyem el.”
Ennek megfelelően úgy tervezték át a pajzsot, hogy az a fület is takarja.
Az egymást korábban nem ismerő csoporttagok Kőrösi elmondása szerint eddig összesen 11 ezer ilyen pajzsot gyártottak le az egészségügynek, természetesen ingyen, saját pénzből és adományokból, a saját gépparkjukat az ügy érdekében használva.
A 444 úgy tudja, hogy az eddig legyártott pajzsokból több kórház, mentősök és rendőrök is kértek és kaptak már.
A technológiai fejlesztés pedig folyamatos:
“Kitaláltuk, hogy gyártható ez tömegesen, (stancolható, régi nyomdatechnikai eljárás) most ott tartunk technológiailag, hogy akármennyit le tudunk gyártani, akár naponta 10000-et is”
- mondja Kőrösi.
Azt, hogy mekkora igény van ilyen eszközökre, nálunk tehetősebb országokban is, azt hősünk azzal illusztrálja, hogy
"Pár napja megosztottam a Facebook oldalamon ingyenesen letölthetően a gyártási rajzait, s valami csoda folytán azt látom, hogy elkezdték gyártani Brazíliában, Portugáliában, és Svédországban is."
A 3D-sek úgy értesültek, hogy a magyar egészségügynek első körben körülbelül 150 ezer ilyen pajzsra lenne szüksége. A napi 10 ezer darab legyártásának bekerülési költsége az önkéntes munkával együtt is durván 5 millió forint lenne. Ez az, ami hiányzik a termék civil tömeggyártásához.
Az nem könnyíti meg a helyzetet, hogy a piacról állítólag szinte eltűnt az ehhez szükséges alapanyag, ami 0,5 milliméter vastag átlátszó, merev fólia (pet-g, esetleg a-pet).
Aki esetleg beszállna, munkával vagy pénzzel vagy alapanyaggal vagy gyártókapacitással, annak pár hasznos információ:
A 3D-s csoportot itt találod meg, mindenféle indormációkkal, tervrajzokkal.
A támogatásokat pedig ide várják:
Magnet Bank, Bátyi Zoltán
Számlaszám: 1620-0254-10097731
IBAN: HU36 1620 0254 1009 7731 0000 0000
Közlemény: COVID-19 - ADOMÁNY