Vendéglátó üzletben „kizárólag a külső levegő beszívással rendelkező hűtő-fűtő berendezés használható” - olvasható egy május 16-án kelt kormányrendeletben, vagyis „a belső levegőkeringetésű berendezés használata tilos”.
Erről a múlt vasárnap óta érvényben lévő tiltásról eddig nem nagyon lehetett hallani semmit, pedig nyilvánvalóan sokakat érinthet. A Magyar Nemzet pénteken szemlézte a VGF&HKL nevű szaklap hétfői cikkét, amely megpróbálta megfejteni a nem teljesen egyértelmű rendelkezést.
A legegyszerűbb légkezelő berendezés a szobai ventilátor, amely semmi mást nem csinál, mint a helyiség levegőjét mozgatja át, ezért a kormányrendelet alapján
vendéglátó üzletekben ventilátorok nem használhatók
- írja a szaklap, tiszta sor. A klímák kicsit bonyolultabb esetek.
„Magyarországon a legelterjedtebb légkondicionáló berendezések a split klímák. Ezek két részből, egy kültéri és egy beltéri egységből állnak, vagyis osztott rendszerűek. A kültéri és a beltéri egység légtechnikailag nincs kapcsolatban egymással. A beltéri egység tulajdonképpen a helyiség levegőjét keringteti át a készülék alumínium lamelláin, melynek következtében lehűti a levegőt. Hasonló elven működnek a fan-coilok is, csak ott a kültéri egység az első lépcsőben vizet hűt le, ez hűti le azután a belső levegőt ventilátorral szerelt radiátorokon keresztül.” Következtetés:
vendéglátó üzletben ezek a klímák sem használhatók.
A kormányrendelet egyik alpontja két kivételt fogalmaz meg, de ezek csak a rendelet kihirdetését követő 15. napon lépnek hatályba. A tilalom nem terjed ki
Nem szerepel a rendeletben, de a szaklap logikus felvetése szerint, mivel kifejezetten a belső levegőt keringtető berendezések használatát tiltják, ezért a légcsatornázható, 100 százalékos külső beszívásos berendezés használata értelmezhető megengedettnek.
A légkondi járványügyi veszélyeiről vita folyik, eddig egy kínai kutatócsoport érvelése volt a leglátványosabb.