"Villámháborúként" jellemzi a New York Times azt, amire Joe Biden, az Egyesült Államok január 20-án már hivatalába is beiktatott új elnöke elnöksége első tíz napjában készül. Ambiciózus törvényalkotási programján túl, amiről később bővebben is szót ejtünk, saját hatáskörében meghozható elnöki rendeletek tucatjait készül megalkotni.
A várakozások szerint Biden első intézkedései egyikeként levelet fog írni az ENSZ-nek, jelezvén, hogy az Egyesült Államok újra csatlakozna a párizsi klímaegyezményhez, amiből Trump egyoldalúan kiléptette az országot. Rendeleteket alkothat továbbá a Barack Obama elnöksége - vagyis saját alelnöksége - idején megalkotott, Trump által visszavont szigorú környezetvédelmi szabályok újbóli életbeléptetéséről. Visszavonná továbbá Trump azon rendeleteit, amelyekkel engedélyezte a partközeli olajkutatást és a környezetvédelmi szabályok enyhítésével megkönnyítette a gáz- és olajvezetékek engedélyezését.
Kárelhárításként értékelhető, hogy beiktatása után fel kívánja hívni az amerikaiakkal szövetséges országok vezetőit, helyreállítandó a Trump kusza és ötletszerű, de jellemzően a szövetségesei sértegetéséből és a világ diktátorainak ajnározásából álló külpolitikája miatt megingott bizalmat. Trump bevándorlási politikájával is élesen szakítana, a tervek szerint visszavonná Trump jellemzően muszlim országokat sújtó beutazási tilalmát, és rendelkezne arról, hogy a hatóságok mindent tegyenek meg a határon szétválasztott bevándorlócsaládok újraegyesítéséért, a bababörtönök felszámolásáért.
Ronald Reagan elnöksége óta tartó hagyomány, hogy a republikánus elnökök beiktatásukkor rendeletben tiltják meg az olyan külföldi szervezetek támogatását, melyek akár csak tájékoztatnak a művi vetélésről, hogy aztán a demokrata elnökök beiktatásukkor feloldják a tilalmat. Trump is elrendelte, Biden is fel fogja oldani.
A belpolitikai felfordulás közepette a járvány hírei kissé háttérbe szorultak az amerikai sajtóban, pedig a helyzet válságos. Aznap, amikor Trump felhergelt hívei lerohanták a Capitolium épületét, négyezer amerikai vesztette életét covidban. A helyzeten nem javított, hogy Trump gyakorlatilag a választás óta elengedte a témát. Biden a kezébe venné. Első intézkedései egyikeként "nemzeti ellátásilánc-parancsokot" nevezne ki, és felállítana egy "pandémiás tanácsot" is a védekezéshez szükséges eszközök termelésének irányítására. Emellett kilakoltatási tilalmat és a diákhitelek törlesztésének felfüggesztését is elrendelné, továbbá a szövetségi állam tulajdonában levő középületekben kötelezővé tenné a maszkviselést, mert ezekben joga van hozzá.
Mindent azonban nem intézhet el elnöki rendeletekkel. Ambiciózus, 1900 milliárd dolláros gazdaságélénkitő csomagjához meg kell szereznie a törvényhozás támogatását is. Ez elvben könnyebbé vált azzal, hogy a január 5-i georgiai pótválasztás eredményeként a demokraták végül a szenátusban is többségbe kerültek. De ez nem jelenti azt, hogy automatikusan támogatni is fogják a terveit, a demokraták jobbszárnya legalábbis erős alkupozícióba került, drágán adhatja szavazatát.
Különösen erős zsarolási potenciálja lehet Joe Manchinnak, az amúgy mélyrepublikánus Nyugat-Virginia demokrata szenátorának, akinek a szavazatára Biden tisztaenergia-törvénycsomagjához is szükség lesz. Biden ezzel a törvénycsomaggal 2035-re kivezetné a fosszilis tüzelőanyagokat az energiatermelésből. Nyugat-Virginia széntermelő állam, Manchin már csak saját jól felfogott érdeke miatt is kénytelen lesz kijárni valami kompenzációt a támogatása fejében. Alkupozícióját javítja, hogy a republikánus oldalról ehhez a javaslatához Biden aligha szerezhet támogatást.
Ahogy Trump adókedvezményeinek eltörléséhez se számíthat republikánus szenátorok szavazataira, pedig ez is egyik legfőbb választási ígérete volt. Törvényalkotási programjából a legnagyobb falat az amerikai bevándorlási politika átfogó reformja. Ennek részeként legális lehetőséget kíván teremteni az országban élő 11 millió illegális bevándorló jogi státusának rendezésére, az állampolgárság megszerzésére. A bevándorlás reformja több évtizedes probléma, amivel Bidennél nagyobb törvényhozási támogatással bíró elnököknek se sikerült megbirkózniuk.
Ugyanakkor Biden háttere miatt az előző elnököknél kicsivel jobb eséllyel futhat neki. Gerald Ford óta ő az első elnök, aki jelentős törvényhozási múlttal bír - ugyan Barack Obama is szenátorból lett elnök, de alig négy éve szolgált csak megválasztásakor. Biden viszont négy évtizedet töltött a Capitoliumon, ahol már többször bizonyította, hogy az ideológiai ridegségnél többre tartja a technokrata alkukat, és van fogalma arról, hogy a különböző erőközpontokat mivel lehet kielégíteni. Ismerői szerint érti, mi mozgatja a szenátorokat és képviselőket, és tekintettel is van az igényeikre. Ezeket a képességeit kamatoztatva akár képes is lehet kétpárti támogatást szerezni azokban az ügyekben, amelyek rendezését elvben mindkét párt fontosnak tartja.