Hét holland párt is olyan programmal indul a jövő heti parlamenti választásokon, melynek bizonyos elemei alkotmányellenesek, állapította meg egy, a holland ügyvédi kamara (NOvA) által felkért bizottság.
A testület szerint a kormányzó Szabad Demokrata Néppárt módosítaná az ENSZ menekültügyi egyezményét, adott esetben ki is lépne abból, bár a bizottság szerint ez nem mentesítené a kormányt az általánosan elismert emberi jogok betartásától és attól, hogy védelmet nyújtson az üldözötteknek. Az ellenzéki, szélsőjobboldali Szabadságpárt vallási alapon szelektálna a bevándorlók között és bezáratná a menekültügyi központokat.
Az euroszkeptikus FvD kiléptetné Hollandiát az amúgy hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságból és az Emberi Jogok Európai Bíróságából. Az FvD-ből kivált Helyes Válasz 2021 (JA21) a menekültjoggal foglalkozó ügyvédek fizetését csökkentené. A kereszténykonzervatív SGP a halálbüntetést állíttatná vissza.
a kereszténydemokrata CDA "radikálisnak" ítélt menekültek menekültstátusát vonná vissza, a Szocialista Párt (SP) pedig a politikai és vallási szervezetek külföldi finanszírozását tiltaná be.
A bizottság szerint csak a balliberális 66-os Demokraták (D66) a Munkáspárt (PVDA) és a Baloldali Zöldek (GroenLinks) pártprogramjai nem tartalmaznak jogállamiságot sértő elemeket.
Hollandiában március 17-én tartanak parlamenti választásokat azután, hogy januárban lemondásra kényszerült Mark Rutte kormánya, miután kiderült, hogy a holland hatóságok több ezer ártatlan holland állampolgárt gyanúsítottak és büntettek meg tévesen szociális segélyek elcsalása miatt. (Via MTI)