Mára már csak néhány maradt meg azok közül a jellegzetes neonfeliratok közül, amelyek az 1970-es években ellepték Budapest épületeit, és ezek többsége is elhanyagolt állapotban van. Két fiatal, Patkós Luca és Racskó Tamás úgy gondolja, hogy ezek a megőrzésre érdemes kulturális örökség részét képezik, ezért petíciót indítanak annak érdekében, hogy a főváros gondozásába vegye ezeket a muzeális értékkel bíró tárgyakat. Úgy látják, hogy az utolsó pillanatban vagyunk ahhoz, hogy még néhány eredeti neont meg lehessen menteni.
Ha a petícióhoz legalább 1000 fővárosi lakos csatlakozik két hónapon belül, akkor a kezdeményezővel a városvezetés személyesen egyeztet az ügyben. Ha pedig több mint 10 000 budapesti csatlakozik hozzá, akkor a Fővárosi Közgyűlés tárgyalja majd a kérdést. A petíciót ITT lehet aláírni.
A neonreklámok hosszú távú fenntartása érdekében a neonmentőknek megoldási javaslataik is vannak:
Az ELTÉ-n már 2017-ben elindult egy olyan projekt, ami a hallgatók segítségével gyűjti ezeket a régi feliratokat és reklámokat. „Tetőkön, homlokzatokon elhelyezve házainkat, életünk tereit jelölik évtizedek óta, korszakhatárokon keresztül jelenünket gazdagítják múltunk formakultúrájával, tipográfiájával, sőt, a letűnt hatalom népnevelő ambícióira is figyelmeztetnek” - mondja Dr. Fodor János, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének adjunktusa, aki a Neon 2017 projekt vezetője.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.