A kabuli merénylet elkövetője 11 nappal a merénylet előtt szabadult

külföld
2021 szeptember 20., 06:28

A 2021. augusztus 26-i kabuli reptéri merénylet öngyilkos elkövetője 11 nappal korábban szabadult, a tálibok engedték szabadon a hírhedt bagrami börtönből, ahol 2017 óta raboskodott, írja a Firstpost indiai hírportál. Indiai hírszerzési forrásaik szerint az Abdul Rehmanként azonosított merénylőt az indiai titkosszolgálat adta ki az amerikai CIA-nak 2017-ben, miután azzal gyanúsították, hogy az ISIS afganisztáni fiókszervezete, az ISIS-K tagjaként Új-Delhiben készült öngyilkos merényletet végrehajtani - az indiai hírszerzés szerint talán a pakisztáni katonai hírszerzés, az ISI tudtával.

Mentőalakulatok a kabuli reptérnél z augusztus 26-i öngyilkos merénylet után.
photo_camera Mentőalakulatok a kabuli reptérnél z augusztus 26-i öngyilkos merénylet után. Fotó: JUAN CARLOS/Hans Lucas via AFP

Az indiai hírszerzők szerint az USA gyors és "szervezetlen" kivonulása miatt "több száz kompetens és elkötelezett terrorista szabadulhatott, hogy újra csatlakozhasson az ISIS-K-hoz, az al-Kaidához vagy más terrorszervezetekhez". Értesüléseik szerint Rehmant a tálibok engedték szabadon augusztus 15-én a bagrami börtönből. A Firstpostnak nyilatkozó indiai hírszerző szerint "szó szerint egy évtized terrorelhárítási munkája veszett kárba azzal, hogy az amerikaiak nem biztosították a Bagramban fogva tartott kulcsfigurákat".

A Firstpost szerint az ISIS helyi lapja, a Szavt al-Hind is azt írta, hogy a kabuli támadás elkövetőjét korábban letartóztatták Új-Delhiben egy kudarcba fulladt merényletterv miatt. A korábbi beszámolók szerint 2017 nyarán a CIA figyelmeztette az indiai társszerveket a készülő merényletről. Rehmant azért szemelhette ki a merényletre az ISIS, mert édesapja üzletemberként gyakran járt az országban. Elfogása után azonban nem Indiában indítottak ellene eljárást, hanem kiadták a CIA-nak, ami Bagramban tartotta fogva. Kihallgatásai eredményesek voltak, a tőle szerzett értesülések alapján az ISIS több afganisztáni vezetőjével végezhettek.

Az augusztus 26-i kabuli reptéri terrortámadásban, amit az országot elhagyni készülő menekülők között követtek el a reptér egyik bejáratánál, csaknem kétszázan vesztették életüket, köztük 13, a repteret biztosító amerikai tengerészgyalogos.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.