Tökéletes program hétvégére: őszi pompájában tekinthető meg az ország leggazdagabb juhargyűjteménye a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben. A juharfélék a legragyogóbban színesedő lombú fák közé tartoznak, a botanikus kert kelet-ázsiai parcelláinak főútja mentén közel félszáz juhar található. „Az október folyamán erre sétálók a meleg narancsvöröstől kezdve, a bársonybarnán, a karmazsinvörösön, a fahéjszínen, a borvörösön át, egészen a mályvarózsaszínig és az aranysárgáig terjedő színskálán tekinthetik meg a fák színeződő lombjait” - írja az Eötvös Loránd Kutatói Hálózat Ökológiai Kutatóközpontja.
„A Kert korábbi dendrológusa és nyugalmazott vezetője, Kósa Géza (1950-2021) expedíciós útjainak, szakértelmének és nemzetközileg is elismert munkásságának köszönhetően közel 160 juharfaj és -fajta tenyészik a vácrátóti kertben. A juharok lombhullató vagy örökzöld fák, változatos, formagazdag levelekkel, sokszor különleges, mutatós kéreggel, csodálatos őszi lombszínnel. A Kárpát-medencében öt őshonos juharfaj, Kelet-Ázsia mérsékelt és szubtrópusi éghajlatú területein azonban mintegy 100 faj él, amelyek közel fele megtekinthető a Nemzeti Botanikus Kert gazdag gyűjteményében” – mondja Fráter Erzsébet, a Botanikus Kert egyik kurátora.
További információ a Botanikus Kert honlapján.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.