Nincs egy hete, hogy a Facebook átkeresztelte Meta-ra a különböző platformjait működtető anyacége nevét – amelyre szerintük azért volt szükség, mert ez jobban kifejezi tevékenységük velejét, mások szerint pedig azért, hogy a rebranding elvegyen valamennyit a márkára rakódott számos negatív felhangból –, máris egy visszás döntéssel hívja fel magára a figyelmet a társaság.
Hétfőn a Meta Platforms közös nyilatkozatot adott ki a kazah kormánnyal, amelyben tájékoztatnak, hogy a posztszovjet köztársaság vezetése hozzáférést kap a Facebook tartalmait felügyelő rendszerhez. Szerintük így egyszerűsödik majd a helyi szabályok szerint illegálisnak minősülő tartalmak eltávolításának folyamata.
Mindez azután történik, hogy a kazah parlament szeptember óta egy olyan törvénytervezeten dolgozik, amelynek segítségével a kormánynak jogában állna korlátozni az egyes közösségi felületeket, ha a működtető cégnek nincs irodája és az ott megjelenő tartalomért egyszemélyben felelős embere Kazahsztánban.
Aidos Sarym, a képviselő, aki benyújtotta a tervezetet, a közös nyilatkozat után azt mondta, hogy fontos előrelépés ez a lehetőség, amit a kormány kapott és így már hajlandó tárgyalni a tervezetről. Biztos hiányozni fog neki a téma, hisz hetek óta Mark Zuckerberggel kapcsolatos népművészeti alkotásokkal boldogítja a követőit.
A Facebook Content Reporting System (CRS) Kazahsztánban így kizárólag a kormány számára hozzáférhető. A 19 milliós országban nagyjából 3,2 millió felhasználója van a legnagyobb közösségi platformnak, de a Reuters szerint az Instagram és a WhatsApp, a Meta további alkalmazásai még népszerűbbek.
A megállapodás ellenzői szerint itt nyilvánvalóan arról van szó, hogy a piacvesztéstől félve az amerikai cég újabb cenzúraeszközt adott az amúgy is autoriter kazah rezsim kezébe.
Hasonló nyomással Indiában, Vietnamban és Myanmarban is küzd a cég, eddig elkerülték, hogy letiltsák a platformok használatát, mint ahogy az például Kínában történt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.