Különleges jövevény érkezéséről számolt be csütörtöki közleményében a Debreceni Állatkert: november 26-án egy nőstény fekete-fehér vari érkezett hozzájuk a franciaországi Calviac állatkertjéből az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretében.
A vari Chari névre hallgat, 2012-es születésű és már meg is tekinthető az állatkert Katta-sétányának szomszédságában. Chari nem fog unatkozni, ugyanis Debrecenben él már a súlyosan veszélyeztetett fajból egy példány: a hím vari Fifi már évek óta nagy népszerűségnek örvendő lakója a nagyerdei állatparknak. Kettejük először állhat össze egy vari-tenyészpár Debrecenben.
A Madagaszkár keleti részén fekvő trópusi esőerdőkben honos fekete-fehér vari (Varecia variegata) a nagyobb termetű makifélék egyike. Az esőerdei lombkoronaszinthez alkalmazkodott: kiválóan ugrik fáról fára, jellegzetes színezetű, sűrű bundája pedig megvédi a bőséges csapadéktól. Kisebb családi közösségekben él, amelyeket a domináns nőstény vezet.
A vari leveleket, gyümölcsöket, valamint nektárt fogyaszt, különlegessége pedig, hogy ő a világ legnagyobb beporzója; egyedülálló módon képes kinyitni az élőhelyén őshonos utazók pálmájának virágait, amelyről szőrzetén szállítja tovább a pollent.
A varik súlyosan veszélyeztetett besorolással szerepelnek a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.