Az elmúlt hónapokban nyolc-tízszeresére nőtt a légúti tünetekkel kórházban kezelt kisgyerekek száma, írja a Semmelweis Egyetem a honlapján megjelent cikkben*. A megbetegedéseket esetükben nem a koronavírus, hanem egy másik, régóta ismert kórokozó, az ún. RSV (respiratory syncytial virus) okozta.
Az RSV ugyan nagyon virulens, de évtizedek óta nem okozott akkora járványt, mint az idén, mondta az egyetem honlapjának Szabó Attila, a Klinikai Központ gyermekgyógyász elnöke. Szabó szerint a betegség főleg a kora- és újszülöttekre, valamint a csecsemőkre jelent nagy veszélyt, náluk alakulhat ki a következtében a kislégutak súlyos gyulladása, vagy akár tüdőgyulladás is.
Szabó szerint idén korábban kezdődött az RSV-szezon, már október elején tömeges megbetegedések voltak. A kórokozó gyors terjedésének kedvez, hogy a tünetek a fertőzés után átlag 4-5 nappal jelennek meg, vagyis a még tünetmentes fertőzöttek napokon át feltűnés nélkül adhatják tovább a betegséget.
Az RSV-fertőzésre jelenleg nincs célzott terápia vagy gyógyszer, az egyetlen védekezés ellene a megelőzés. Ez gyakorlatban ugyanaz, mint ami a koronavírus ellen is javasolt, vagyis:
Szabó tanácsai szerint a megbetegedéssel azonnal orvoshoz kell fordulni, amennyiben szapora légzéssel, zihálással, rohamokban jelentkező, csillapíthatatlan köhögéssel jár. A kora-, vagy újszülöttek esetén a táplálási nehezítettség is intő jel a kiszáradás veszélye miatt, mondta.
*Pontosítás: Cikkünk eredeti változatában Bódi Bernadettnek tulajdonítottuk a cikket, de az egyetem tájékoztatása szerint ő nem szerzője annak, csak publikálta az oldalon. A félreértésért elnézést kérünk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.