A korábbi döntést megváltoztatva a brit fellebbviteli bíróság úgy döntött, mégis kiadhatják Julian Assange-t az Egyesült Államoknak.
Január elején egy másik bíró a WikiLeaks alapítójának mentális egészsége és az öngyilkosság veszélye miatt hozott ezzel ellentétes határozatot. Úgy látta, az amerikai hatóságok beadványa alapján elrendelhető lenne a kiadatás, de az amerikai fél képtelen lenne szavatolni, hogy Assange ne tegyen kárt magában.
A pénteki ítélet szerint viszont az amerikaiak megfelelő garanciákat adtak arra, hogy emberségesen bánnának a kémkedéssel és kormányzati számítógépek feltörésével vádolt Assange-zsal.
Ezzel még nem dőlt el végleg a kérdés, hiszen ez az ítélet is megtámadható, ráadásul az utolsó szó a brit belügyminiszteré. Assange-t jelenleg a londoni Belmarsh börtönben tartják fogva.
A WikiLeaks oldalára 2010-ben és 2011-ben került ki több százezer dokumentum az iraki és az afganisztáni háborúval kapcsolatban, illetve különféle diplomáciai üzenetváltások is.
Az ügyészség szerint Assange segített az amerikai védelmi elemzőnek, Chelsea Manningnek a dokumentumok megszerzésében. Assange tagadja, hogy együttműködött volna Manninggal a titkosított amerikai rendszer feltörésén, és állítása szerint semmiféle bizonyíték nincs arról, hogy bárki veszélybe került volna a megjelent dokumentumok miatt. Ügyvédei szerint az ellene felhozott vádak politikailag motiváltak, és az amerikai kormány azért akarja elítélni Assange-t, mert a Wikileaks révén napvilágra kerültek információk az amerikaiak által elkövetett háborús bűnökről és emberi jogi visszaélésekről. (via AP)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.