“Műtüdő mentheti meg Csollány Szilveszter életét” - írja a Blikk. A bulvárlap az úgynevezett ECMO kezeléshez vagyis az extrakorporális membránoxigenizációhoz használt készüléket nevezi műtüdőnek. Ilyenkor a páciens vérét egy külső szerkezeten áramoltatják át, ami a szív és a tüdő szerepét egyszerre átvéve keringeti és oxigénben dúsítja a vért.
Ez nagyon megterhelő folyamat, így ezt a bevatkozást jellemzően fiatalabb, aránylag jobb fizikai állapotú betegeken szokták csak végezni. Az ECMO önmagában is kockázatos időnyerő kezelés, veszélyes szövődményekkel, amit ezért csak indokolt esetben végeznek. A Blikk szerint az országban 30-40 ehhez való készülék található összesen.
A Bors szerint Csollány Szilvesztert az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Covid-osztályán kezelik, és továbbra is válságos az állapota.
Hétfőn írtuk meg a Magyar Nemzet információja alapján, hogy az olimpiai- és világbajnok tornász koronavírusos és lélegeztetőgépre került.
Csollány korábban többször is oltásszkeptikus posztokat osztott tovább a Facebook-oldalán.
Update: Cikkünkhöz a következő kiegészítést-pontosítást küldte az aneszteziológus-intenzív terápiás szakorvosként dolgozó Á.:
"(...) az ECMO alapvetően két formában működik: venoarteriosus ecmo, ami a szív és a tüdő funkcióját hivatott egyszerre pótolni jellemzően súlyos szívelégtelen betegeknél, illetve a venovenosus, ami csak a tüdőét. Légzési elégtelenség esetén általában utóbbit alkalmazunk."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.