Szerdán találkozott Gabrielius Landsbergis és Marise Payne, Litvánia és Ausztrália külügyminisztere, hogy szorosabbra fűzzék a két ország együttműködését, írja az AP.
A tárgyalás középpontjában a Kína által gyakorolt politikai-gazdasági nyomás állt. A két külügyminiszter megegyezett a hozzájuk hasonló hozzáállású országok együttműködésében, a nemzetközi szabályok, a szabad, nyitott és átlátható kereskedelem alapján. Fontosnak tartják a biztonság és a stabilitás fenntartását.
Ausztrália még tavaly bőszítette fel Pekinget, amikor a koronavírus eredetének kivizsgálását követelte. Azóta az ausztrál exportőrök rengeteg pénzt vesztettek a korlátozó büntetővámoknak köszönhetően, így a szigetországnak érdekében állhat az európai piacokon való erősebb jelenlét.
"Egy darabig Ausztrália volt a legfőbb példa arra, hogy hogyan használja Kína a kereskedelmet politikai eszközként vagy akár fegyverként" - mondta Gabrielius Landsbergis. "Most Litvániai is csatlakozik ehhez az exkluzív klubhoz, egyértelműen nem utolsóként" - tette hozzá.
Vilnius és Peking kapcsolata pedig azután romlott meg, hogy a 2.8 milliós balti állam engedélyezte, hogy Tajvan a saját nevén nyisson képviseleti irodát a fővárosban. Ezzel megtörte a diplomáciában bevett általános gyakorlatot, miszerint a Tajvan függetlenségét tagadó Peking számára a "Kínai Tajpej" az elfogadható megnevezés.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.