Egyetlen nap alatt 9 farkast lőttek agyon Norvégiában, miután egy helyi bíróság hatályon kívül helyezte a tavaly decemberben tervezett farkasvadászatot tiltó határozatot. 2021 végén 51 farkas kilövésére adtak engedélyt a norvég állami hatóságok, ami a Norvégiában élő farkasok több mint fele, ugyanis becslések szerint a különösen veszélyeztetett fajnak csak kb. 80 egyede él az országban.
A 51 kilövésre ítélt állatból 25 az ország területének kb. 5 százalékét kitevő „farkaszónában” él, amit kifejezetten a farkasok szaporodásának elősegítésére hoztak létre. A vadászatot ebben a zónában is engedélyezték a kormányzati hatóságok, de norvég környezetvédők bírósághoz fordultak azzal, hogy a vadászat EU-s jogot sértene. A bíróság ezért tilalmat rendelt el, de ezt a tilalmat helyezte hatályon kívül most a másodfokon eljáró bíró.
A norvég kormány üdvözölte a tiltás hatályon kívül helyezését.
A norvég környezetvédőket sokkolta a döntés és a vadászat megindítása. Közleményeik szerint a skandináv országok a farkasokkal szemben leginkább ellenséges nyugat-európai országok, és egyáltalán nem érdekli őket, hogy a farkas már eleve különösen veszélyeztetett fajnak számít ebben a régióban.
Norvégia mellett Finnországban, Svédországban és Németországban is egyre gyakoribb a farkasok engedélyezett vadászata, még úgy is, hogy lényegesen kevesebb farkas él ezekben az országokban mint néhány száz évvel ezelőtt. A kormányok elsősorban mezőgazdasági érdekcsoportok nyomásának engedve döntenek a farkasok kilövése mellett, a farkasok ugyanis sajnos nem nagyon akarják felfogni, hogy mostanra Európa területének nagy része mezőgazdasági művelés alatt áll, és az emberek szerint csúnya dolog megenni a mezőn legelésző háziállatokat, valamint azokat, amiket az emberek szeretnének hobbiból kilőni. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.