(Cikkünk frissül!)
A csernobili atomerőmű körüli lezárt zónában elhelyezett automata mérőműszerek adatai szerint pénteken a legtöbb mérési ponton határérték fölé emelkedett a gamma-sugárzás szintje - írja az ukrán sajtó. A jelenség okáról két okból nem tudni többet:
1.) A szarkofágba zárt erőművet orosz csapatok foglalták el tegnap.
2.) Valamikor ma reggel 7 óra tájban egyszer csak megszűnt a sugárzási adatszolgáltatás Csernobilból, illetve még 2 környékbeli atomerőműből.
Az európai atomerőművek folyamatosan szolgáltatnak sugárzási adatokat, amiket az EURDEP nevű összeurópai adatbázisban bárki valós időben figyelhet.
Ha érdekel, itt tudod figyelni az EUDPED-et.
A 444 tudomása szerint pénteken hajnalban még szokás szerint érkeztek adatok az említett 3 erőműből, így Csernobilból is. Amikor olvasónk, Á. hajnalban ellenőrizte az adatokat, a csernobili gamma-sugárzás értéke egyébként rendben volt. Nem sokkal később viszont egyik pillanatról a másikra megszűnt az adatok áramlása. Durván egy órával később jelentek meg az első ukrajnai hírek arról, hogy nő a gamma-háttérsugárzás a Zónában.
Az AP hírügynökség nem nevesített forrásra hivatkozva azt írta, hogy az atomerőművet elfoglaló orosz csapatok eltaláltak egy radioaktívhulladék-tárolót, de ezt eddig senki sem erősítette meg.
A BBC szerint egy ukrán illetékes azt mondta, elképzelhető, hogy az orosz katonai járművek által felkavart radioaktív por okozta a gamma-sugárzás erősödését. Az oroszok - miközben leállították az adatszolgáltatást - azt mondják, hogy a sugárzási szint odabent normális.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.