Dél-Oszétia szeretne Oroszországhoz csatlakozni

külföld
2022 március 30., 20:16

Dél-Oszétia jogi lépéseket kíván tenni Oroszországhoz csatlakozása érdekében, jelentette be az észak-grúziai szakadár államalakulat elnöke, Anatolij Bibilov.

Dél-oszét T-72B3-as tank a Moszkvához közeli Alabino lőterén 2021-ben megrendezett Nemzetközi Hadi Játékok tankbiathlon-versenyén.
photo_camera Dél-oszét T-72B3-as tank a Moszkvához közeli Alabino lőterén 2021-ben megrendezett Nemzetközi Hadi Játékok tankbiathlon-versenyén. Fotó: EVGENY ODINOKOV/Sputnik via AFP

A helyzet némiképp emlékeztet az ukrajnai háború kirobbantását megelőző napok történéseire, annyi különbséggel, hogy Oroszország Dél-Oszétia függetlenségét már 2008-ban, Grúzia elleni háborúja után elismerte, míg Ukrajna esetén a két keleti szakadár "népköztársaság" függetlenségének elismerése adott apropót arra, hogy Oroszország "békefenntartókat" küldjön azok területére, majd pár napra rá megkezdje Ukrajna lerohanását.

"Úgy hiszem, az Oroszországgal egyesülés a stratégiai célunk. A mi utunk. Az emberek vágya. Ezen az úton fogunk haladni, és a közeli jövőben megtesszük a szükséges jogi lépéseket. A Dél-Oszétiai köztársaság történelmi anyaországa, Oroszország része lesz" - írta közleményében Anatolij Bibilov dél-oszét elnök. Bibolov szerint az oszét nép megosztott, egy államban történő egyesülésük pedig csak Oroszország részeként valósulhat meg. "Népünk ismételten kifejezte ezt az igényét, és 2014-ben, amikor a Krím hazatérhetett , lett volna lehetőségünk évszázados vágyunk beteljesítésére. Akkor elszalasztottuk a lehetőséget, ezt nem engedhetjük meg újra" - írta.

Dél-Oszétia függetlenségét Oroszországon kívül csak kliensállamai, Venezuela, Nicaragua, Szíria és Nauru ismerik el, vagyis a világ többi országa Grúzia részének tekinti a szakadár állam területét. (Via Interfax)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.