Kínai tudósok egy csoportja felfedezte, hogy a keresztespókfélék közé tartozó Philoponella prominens hímjei párzás után elrugaszkodnak a nősténytől, akár 20 G-s gyorsulást produkálva. Így kerülik el, hogy a nőstények megöljék és megegyék őket. A Current Biology című folyóiratban hétfőn megjelent tanulmányukban a kutatók először írnak arról, hogy a mechanizmushoz a hím pókok első lábpárja a másodperc töredéke alatt katapultálást hajt végre.
Shichang Zhang vezető kutató, a wuhani Hubei Egyetem munkatársa az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy „izgatott” a felfedezés miatt, amelynek észleléséhez nagy sebességű, nagy felbontású kamerákra volt szükség. Zhang és kollégái a szexuális szelekciót tanulmányozták a Philoponella prominensnél, amely a társaspókok közé tartozik és akár 300 egyedből álló csoportokban él. A hímek akár hatszor is párosodhatnak ugyanazzal a nősténnyel: leugranak, visszamásznak egy selyem biztosítókötél segítségével, párosodnak, majd ismét leugranak.
A 155 sikeres párzásból 152 végződött azzal, hogy a hím katapultált, és így túlélte a találkozást.Azt a három hímet, amelyik nem ugrott le, azonnal elkapták, megölték és felfalták a nőstények. További 30 hím, amelyeket úgy akadályoztak meg a katapultálásban, hogy egy finom kefét helyeztek a hátuk mögé, mind ugyanerre a sorsra jutott - ebből a kutatók arra következtettek, hogy a katapultálás elengedhetetlen a szexuális kannibalizmus elkerüléséhez.
A menekülő pókoknál lenyűgöző sebességet mértek: átlagos csúcssebességük 65 centiméter volt másodpercenként, 200 méter/másodperc négyzetgyorsulással. Ez 20 G-nek felel meg, vagyis a szabadesés során érzett gyorsulás hússzorosának. Miközben a levegőben repülnek, a hímek másodpercenként mintegy 175 fordulatszámmal pörögnek.
Zhang elmélete szerint a nőstények a hímek szaporodásra való alkalmasságát a menekülési képességük alapján ítélik meg: „A katapultálás révén a hím el tud menekülni a nőstények szexuális kannibalizmusa elől, és a nőstények kiválaszthatják a jó minőségű hímeket, mivel a mozgási teljesítmény közvetlenül korrelálhat a hímek fizikai állapotával.” A továbbiakban a kínai kutatók arra is keresik majd a választ, hogy van-e összefüggés a hímek katapultálása és a szaporodási siker között, mondta Zhang. (France24)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.