Ütőképes hadseregekkel erősödik a NATO a finnek és a svédek csatlakozásával

külföld
2022 május 12., 17:11
comments 18

Finnország csütörtökön hivatalosan is bejelentette csatlakozási szándékát a NATO-hoz. Lépésüket rövidesen Svédország is követheti, innentől kezdve a hivatalos csatlakozási kérelem benyújtása már csak formalitás. A két, hagyományosan – Svédország esetén évszázadok óta – semleges északi állam csatlakozása a világ legerősebb katonai szövetségéhez súlyos stratégiai vereség Oroszországnak. Vlagyimir Putyin februárban részben azzal az indokkal rohanta le Ukrajnát, hogy megakadályozza a NATO további terjeszkedését Oroszország határán, ehhez képest sikertelen háborúja eredményeként elérte, hogy Finnország csatlakozásával megduplázódjon a közvetlen NATO-orosz határ hossza. A finnek és a svédek csatlakozásával ráadásul a Balti-tenger lényegében a NATO beltengerévé válik, érdemben korlátozva az orosz északi flotta mozgási szabadságát. A finnek egyik nagy hozzájárulása a katonai szövetséghez aknatelepítő hajókkal rendesen felszerelt flottájuk, amivel könnyen tengeri blokád alá vonhatják Szentpétervárt és a kalinyingrádi enklávét.

Finn tartalékos az Etelä-Karjala 22 hadgyakorlaton 2022. március 9-én. Finnország szükség esetén akár 900 ezer tartalékost is tud mozgósítani, közvetlenül Oroszország határán.
photo_camera Finn tartalékos az Etelä-Karjala 22 hadgyakorlaton 2022. március 9-én. Finnország szükség esetén akár 900 ezer tartalékost is tud mozgósítani közvetlenül Oroszország határán. Fotó: LAURI HEINO/AFP

Hogy Svédország és Finnország mit nyernek az üzleten, azt nem nehéz elmagyarázni.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már tagja vagy a Körnek? Itt tudsz belépni.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.