A NATO keleti szárnyának megerősítését szorgalmazzák a közép- és kelet-európai tagállamok

külföld
2022 június 10., 20:03

Elítélik az Ukrajna elleni indokolatlan orosz agressziót, és a NATO keleti szárnyának védelmét és megerősítését szorgalmazzák a közép- és kelet-európai NATO-tagállamok ("Bukaresti Kilencek"), szerepel a tagállamok által aláírt nyilatkozatban.

Magyarország, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia és Szlovákia vezetői a román fővárosban, Bukarestben találkoztak kevesebb mint három héttel a madridi NATO-csúcstalálkozó előtt.

Klaus Iohannis román elnök a lengyel miniszterelnökkel, Andrzej Dudával közösen nyitotta meg a találkozót. "Tekintettel a Romániában és a Fekete-tenger térségében megnövekedett biztonsági kockázatokra, a NATO keleti szárnyának egységes megerősítése még sürgetőbbé és döntőbbé válik” - mondta Iohannis.

A tagállamok szerint Oroszország jelenti a legfőbb fenyegetést az euroatlanti térség biztonságára, ezért a szövetséges jelenlét fokozására, korszerű, kiegyensúlyozott, hiteles és fenntartható megerősítésére van szükség a teljes keleti szárnyon. A B9-ek támogatásukról biztosítják Ukrajnát, az ország európai uniós integrációs törekvéseit, folytatják a menekültek millióinak segítését és felszólítják Oroszországot, hogy vonja vissza katonáit Ukrajnából, térjen vissza a nemzetközi jog keretei közé. Magyarországot a találkozón Novák Katalin köztársasági elnök képviselte.

Novák Katalin, Andrzej Duda (balra) és Klaus Iohannis (jobbra) a bukaresti találkozón
photo_camera Novák Katalin, Andrzej Duda (balra) és Klaus Iohannis (jobbra) a bukaresti találkozón Fotó: DANIEL MIHAILESCU/AFP

A bukaresti találkozón az országok államfői megvitatják majd az orosz inváziónak a NATO "sebezhető partnereire", köztük Moldova és Grúzia biztonságára gyakorolt hatását is. (The Guardian, MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.