Az ellenzéki szavazók elutasítóbbak a fideszesekkel, mint fordítva, olvasható a Policy Solutions friss tanulmányában, ami a társadalmi megosztottság mértékét próbálja felmérni. A reprezentatív kutatásban ezer embert kérdeztek meg személyesen a választások után egy hónappal.
Az ellenzéki listára szavazók 30 százaléka rosszul érezné magát, ha fideszes költözne a szomszédba. Fordítva ez csak 20 százalék.
Az ellenzékiek akkor már inkább laknának mihazánkos szavazók mellett.
Sőt, szívesebben járnának is velük. Az ellenzékiek 44 százaléka nem tudja elképzelni, hogy fideszessel kerüljön romantikus kapcsolatba, a mihazánkosok vonalán ez csak 34 százalék.
Ezzel szemben a fideszesek 58 százaléka simán összejönne ellenzékivel, ha arról lenne szó.
A kutatás szerint különösen a politika iránt erősen érdeklődő emberek, a fővárosiak és az idősek körében erős a megosztottság.
Azért vannak, akiket egymásnál is jobban utálnak a politikai táborok:
A megkérdezettek több mint fele rosszul érezné magát, ha muzulmánok vagy romák költöznének a szomszédba.
Melegeket és ukrán menekülteket se látnának nagyon szívesen.
A romákkal és a muzulmánokkal szemben a fideszesek, az ellenzékiek és a mihazánkosok is nagyon elutasítók.
A melegeket másképp ítélik meg a táborok: az ellenzékiek a leginkább nyitottak, a fideszesek a legkevésbé.
Ukrán menekülteket szívesebben látnának a szomszédban fideszesek, mint ellenzékiek.
A kutatás megmutatja azt is, hogy a választások után „olyan mélyre zuhant az ellenzéki szavazótábor, amilyen mélyen még nem volt” – mondta Bíró-Nagy András, a Policy Solutions vezetője a tanulmány bemutatóján. A 2018-as kétharmad után még csak az ellenzéki választók fele mondta, hogy a Fidesz nem leváltható demokratikus úton, most majdnem 80 százalékuk gondolja így.
Összességében a válaszadók fele mondta, hogy csak erőszakkal lehet leváltani a mostani kormányt. A fideszes szavazók körében is 31 százalék ez az arány.
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.