1-ig tart a program - hangzott el a színpadról
Utána békés távozásra kérik a jelenlévőket. Meg arra, hogy addig szedjék össze a szemetet.
Utána békés távozásra kérik a jelenlévőket. Meg arra, hogy addig szedjék össze a szemetet.
Ami kissé kockázatos taktika, tekintettel arra, hogy minden ilyen igazoltatás szítja a feszültséget. Riportereink zsinórban két olyan rendőri intézkedésnek voltak tanúi, amelyek után elengedték az igazoltatottat. Őket valószínűleg feljelentik. Minden jel szerint továbbra is a térfigyelők alapján azonosított graffitizőket keresik. A helyzet iróniája, hogy közben a rendőröktől pár méternyire is graffitiznek emberek. Ács riporter találóan közpénzkörforgásként jellemezte a történéseket: a graffitizéshez használt szpréket az MKKP a pártnak járó állami támogatásból, tehát közpénzből vette. A nyomokat közpénzből fogják eltakarítani, és a graffitizők ellen is közpénzből eltartott rendőrök lépnek fel. Amíg ezt kifejtette, a rendőröknek mégis sikerült tettenérniük az aktívan graffitiző tüntetőt:
Elnézést kért a csirkéért, vagyis a rendezvény MKKP-s aktivista MC-jéért, aki az ellenkezőjére bíztatta a tüntetőket. Kovács szerint inkább péntek este, a bejelentett keretek között kéne folytatni a tüntetést, a maihoz hasonló szellemben. Vagyis összehozva az embereket, hogy megbeszélhessék a dolgokat. Igaz, aztán arról is merengett, hogy valami célt kéne adni az embereknek. Kovács szerint a mai tüntetést egy-két órán belül befejeznék, nem fogják megvárni, hogy a rendőrség leszorítsa őket a hídról, feloszlassa a tüntetést.
Ez még a tüntetésnek az a rövid szakasza volt, amikor kicsit felhevült a hangulat. Azóta már csillapodtak a kedélyek.
Riportereink egy rendőr útmutatása alapján igyekeztek megmutatni, hogy mi történt a rendőrautóval, amit a hídról megdobáltak. De mire az adott helyre értek, már nem találták az autót. Az ott várakozó készenlétisek tájékoztatása szerint szervizelni vitték a kocsit, amire állítólag egy rekesz sört dobtak a hídról.
Az Erzsébet hídon igazoltattak, majd elvittek egy lányt a rendőrök.
A lépcsőn vezették le a hídról, amikor megpróbált ellenállni, de több rendőr lefogta.
Ezzel magukra haragították az addig békés tüntetőket. Amikor a lányt bepakolták egy rendőrautóba, a tüntetők az útját állták a járműnek.
Nehéz kibogozni a szálakat, állítólag ráütött egy rendőrre.
Annyira befeszült a helyzet az addig békés tüntetésen, hogy a rendőrök felvették a rohamsisakot is.
Kisebb, öt-hat-nyolc fős csoportokban keresik azokat, akiket a térfigyelő kamerák felvételei alapján graffitizőként azonosítottak. A demonstráció elején Kovács Gergő, az MKKP elnöke közpénzből vásárolt festékszórókat osztogatva bíztatta a résztvevőket arra, hogy hagyjanak maradandó üzeneteket az Erzsébet híd aszfaltján. Ez Magyarországon szabálysértésnek számít, mert valami fura jogi logika szerint károkozásnak számít összefirkálni az olajfoltos, járművek abroncsmaradványaitól szennyezett felületben.
Az egyik igazoltatásból kisebb tumultus támadt, mert az egyik igazoltatásnál egy fiatal nő hozzáért egy rendőrhöz, amit azok a rendőri intézkedés akadályozásaként értelmeztek, ezért erősítést kérve a fiatal nő ellen is intézkedni kezdtek. A fiatal nőt, aki egyébként békésen együttműködött az intézkedő rendőrökkel, végül elvezették a tömegtől. A fiatal nő a tüntetés elején beszélt riportereinkkel, azt mondta, ez élete első tüntetése.
UPDATE: A fiatal lányt is azért igazoltatják, mert graffitizett.
Szerinte az lenne az igazi nyomásgyakorlás, ha még reggel is lennének pár százan a hídon, akadályozva a forgalmat.
Az MKKP társelnöke önkormányzati képviselő a 12. kerületben, ahol igyekszik mindenféle visszásságot feltárni. Közbeszerzéseket néz át, és kutatásai alapján arra jutott, hogy a kerületben irányított közbeszerzések zajlanak, melyeken ugyanaz a pályázó kör nyer. Ezért most arra kért mindenkit, hogy bár Pokorni Zoltán "az emberarcú tanárbácsi", lehetőleg soha többé ne szavazzanak rá.
Riportereink Jámbor András parlamenti képviselővel beszélgettek, amikor Kovács Gergő is közbeszólt, kifogásolva, hogy Jámbor az MSZP támogatásával indult a választáson. Jámbor azzal vágott vissza, hogy Baranyi Krisztinát is az MSZP támogatásával választották meg, de Kovács kijavította, hogy nem, Baranyi az MKKP és az LMP támogatásával lett jelölt. A vita egy idő után kezdett parttalanná válni.
Közölte Kovács Gergő, az MKKP társelnöke riportereinkkel. Korábban már elhangzott, hogy a párt addig akarja folytatni a demonstrációt, addig akarja minden nap elfoglalni az Erzsébet hidat, amíg a kormány hatalmon marad.