Teljes szélességében elfoglalták az Erzsébet hidat
Este negyed kilenckor teljes szélességében elfoglalták az Erzsébet hidat a tiltakozók az MKKP tüntetésén.
Videós közvetítésünket itt lehet visszanézni a zenés együttlétbe torkolló tiltakozásról.
"Ha minden párt lezárna egy hidat, minden híd le lenne zárva" - bírálta az ellenzéki pártokat a tüntetést szervező MKKP társelnöke, Kovács Gergő.
A héten ez már a negyedik tüntetés. A közfelháborodást az adószabályok évközi módosítása, a kata gyakorlati eltörlése váltotta ki. Az új törvényt egy nappal a beterjesztése után már el is fogadta a parlament, aznap a Margit hidat zárták le tüntetők.
Néhány százan maradtak a hídon, beszélgetős a hangulat. Szól a zene, aki akar beszédet is mondhat, de már ritkán kérnek mikrofont a megjelentek. Nyugodt, békés az este. A szervezők azt mondják, hogy szombaton nem lesz hídfoglalás, a vasárnapon viszont még gondolkodnak.
Befejezzük mára az élő közvetítésünket, köszönjük a figyelmet.
"Itt van velem a kisfiam, nem szeretném, ha minden csúnya szót ma tanulna meg"
kérte az imént egy tiltakozó a többi tüntetőt a színpadról, ahol megnyílt a Speaker's Corner, szabad a mikrofon, bárki felszólalhat. A hölgy azt is kérte, hogy senki se csináljon olyasmit, ami felbosszantaná, ha rendőr volna, ne fajuljon el a tüntetés. "De marihuánát azért lehet szívni" - vette tőle vissza a mikrofont az MKKP MC-je, csepeli képviselőjelöltjük, aki az idei választási kampányban csirke jelmezben képviselhette a pártot az MTVA-ban a pártnak járó öt perces ,megjelenés idején. "De jó fűszag van" - jegyezte meg ezután.
A párt a pénteki demonstrációján két kérdésben kezdeményezett népszavazást:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés az egyetemes szolgáltatásra jogosult lakossági felhasználó által a villamosenergiáért fizetendő egyetemes szolgáltatási árat az 1989. július 6-án alkalmazandó mértékkel megegyező hatósági árként határozza meg?
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés az egyetemes szolgáltatásra jogosult lakossági fogyasztó által a földgázért fizetendő gázdíjat az 1989. július 6-án alkalmazandó mértékkel megegyező hatósági árként határozza meg?
"Ennek értelmében a villany és a gáz árát a Kádár János halála napján aktuális árakhoz igazítanánk. Örökre." - írták közleményükben. A népszavazási kezdeményezésüket azzal indokolták hogy "nálunk is bekövetkezett, hogy petíciókat indítunk adatbázis építési céllal". De, mint írták, sajnos elrontották a dolgot, ezért " sem az adataitokat nem kell megadni, sem az e-mail címeteket nem gyűjtjük be. Ha visszajött az informatikus szabiról, akkor többé nem fordulhat ilyen elő".
Kompromisszumos megoldással rajzolnak az aszfaltra
Csütörtökön állandó konfliktus tárgya volt a rendőrök és a tüntetők között, hogy folyamatosan igazoltatták a hídra graffitizőket. Aznap Kovács Gergő festékszórókat osztogatott a tüntetőknek, hogy maradandó üzeneteket hagyhassanak a hídon. Pénteken kompromisszumos megoldásként már csak krétákat osztogattak, és a rendőrök nem is avatkoznak közbe. Ezzel sikerült nullára csökkenteni a feszültséget, nincs rendőri fellépés, amin felhergelnék magukat a tiltakozók.
Egy gigantikus rezsicsekk felgyújtásával jelentette be népszavazási kezdeményezését az MKKP
Népszavazásuk célja, hogy egyszer és mindenkorra eldőljön: magyar embernek soha semmiért ne kelljen fizetnie. A rezsicsekk felgyújtása veszélyes mutatványnak bizonyult, a plakát méretű csekk hirtelen kapott nagy lángra, a párt társelnöke, Döme Zsuzsanna testi épségét fenyegetve. Végül megúszta, így elmesélhette, hogy van egy Rezsi nevű cicája.
Mi mást csinálhatott volna a kormány a kata gyakorlati eltörlése helyett
Az élő közvetítésünket nézők kedvéért belinkelném azt a beszélgetést, amit adásunkban Haszán Zoltán igyekszik épp összefoglalni. A 444 élő adásában Diószegi Nóra beszélgetett Büttl Ferenc közgazdásszal és Hain Zoltán könyvelővel arról, hogy például ha a gyors bevételszerzés a cél, akkor megemelhették volna az átalány összegét.
Teljes szélességben elfoglalták az Erzsébet hidat a tüntetők
Negyed kilenckor hirtelen megindult a tömeg, és elfoglalta az összes forgalmi sávot az Erzsébet hídon, teljesen megbénítva az amúgy már nem túl nagy forgalmat.
A tüntetés elején a tiltakozók még csak a járdán tartózkodhattak, majd amikor elérték a kritikus létszámot, a rendőrség engedélyezte, hogy elfoglaljanak két, Budára tartó forgalmi sávot. Bő egy órán át maradt így a helyzet, gyakorlóba öltözött rendőrök sorfala biztosította a még nyitott sávokban a forgalmat.
A híd teljes elfoglalása váratlan fordulat volt, hirtelen történt, ahogy a csütörtöki tüntetésen is, de a csütörtöki hídfoglalással szemben most a rendőrökkel egyeztetetten, akik addigra már Buda irányából nem eresztettek fel autókat a hídra.