Évtizedek óta először alkalmaztak halálbüntetést Mianmarban, ahol négy demokráciapárti aktivistát végeztek ki. A tavaly februárban hatalomra jutott katonai junta médiája „brutális és embertelen terrorcselekményekre” hivatkozik, írja a BBC.
Az egyik áldozat, Ko Jimmy az 1988-as diáklázadás ismert alakjának számított, korábban többször börtönbe vetették, ahonnan 2012-ben szabadult. Tavaly októberben tartóztatták le ismét, azzal a váddal, hogy fegyvert és lőszert rejtegetett egy ranguni lakásban, valamint azzal, hogy „tanácsadója” a megpuccsolt elnöknek, Aung Szan Szú Csínek és köreinek.
Kivégeztek egy korábbi parlamenti képviselőt és hiphop-énekest, valamint két másik embert, akik a vád szerint megölték a junta egyik állítólagos besúgóját. A junta nem árulta el, milyen módon hajtották végre a halálbüntetést.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerint a kivégzések nyilvánvalóan sértik az élethez, a szabadsághoz és a biztonsághoz való jogot.
Aung Szan Szú Csí a puccs óta házi őrizetben van, és 150 éves börtönre is ítélhetik. A politikai foglyokat számontartó Assistance Association for Political Prisoners nevű szervezet szerint a puccs óta közel 15 ezer embert tartóztattak le Mianmarban, és több mint kétezer embert öltek meg a hadsereg tagjai.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére a közelmúltban a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg felületeinken. Ebben közösségként együttes a felelősségünk, a mienk kiemelt. Amíg újragondoljuk a teendőinket, nem minden cikkünk alatt lehet kommentelni. Egyszersmind kérjük és köszönjük, ha nem csak szabályzatunk betűjének, de a szellemének betartása felett is segítetek őrködni.
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.