„Véget kell vetnünk ennek az őrületnek, ami az energiapiacokon zajlik. Ezt pedig csak európai szintű megoldásokkal tehetjük” – mondta az ársapkákkal szemben kezdetben szkeptikus osztrák kancellár.
Karl Nehammer azt javasolja, hogy az Európai Unió „válassza le az elektromos áram árát a gáz áráról”, és vezessen be plafont az áramdíjakra.
Ausztria nagymértékben függ az orosz gáztól, a háború előtt ellátásának mintegy nyolcvan százalékát onnan szerezte be. Az áram azonban nagyrészt megújuló energiaforrásokból származik, így egyre nagyobb az értetlenség a piaci rendszerrel kapcsolatban, ahol a gáz- és áramárak szorosan összefüggenek.
„Nem hagyhatjuk, hogy Putyin napról napra meghatározza az európai áramárakat” – mondta Nehammer.
Az EU soros elnöki tisztét betöltő Cseh Köztársaság rendkívüli ülés mielőbbi összehívását javasolja az EU Energia Tanácsának, hogy foglalkozzanak a megugró energiaárakkal.
Németország is csatlakozna, miközben már a harmadik segélycsomagot tervezi bevezetni. A nagyot ment 9 eurós közlekedési jegyet ez alkalommal egy drágább, 49 eurós jegy váltaná fel, valamint közepes és alacsony jövedelmű háztartások közvetlen kifizetését írná elő. Emellett megcélozza a bérlők kilakoltatás elleni védelmét, és a lakásfenntartási támogatás reformját is. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.