Írtunk mi is kedd reggel arról, hogy az ausztrál kormány kedden visszavonta az előző kormány döntését, mellyel Nyugat-Jeruzsálemet ismerte el Izrael fővárosaként. Izrael csalódottságát fejezte ki, a Palesztin Hatóság azonban üdvözölte Canberra friss határozatát.
A város helyzetét Izrael és a palesztinok közötti béketárgyalásokon kell rendezni a jelenlegi ausztrál kormány szerint. Penny Wong külügyminiszter szavai szerint Ausztrália "szilárdan Izrael barátja marad a jövőben is", elkötelezett a kétállami megoldás iránt, melyben Izrael és a jövendő palesztin állam békében él egymás mellett nemzetközileg elismert határok között.
Az izraeli külügyminisztérium és Jaír Lapid miniszterelnök "mély csalódottságát" fejezte ki a canberrai döntés miatt, s közölték, hogy bekéretik az ausztrál nagykövetet. "Jeruzsálem több mint 3000 éve a zsidó nép fővárosa, s a továbbiakban is Izrael Állam örök és egyesült fővárosa lesz".
Husszein as-Sejk, a Palesztin Hatóság egyik vezető tisztségviselője viszont a hatóság nevében üdvözölte, hogy Ausztrália "a nemzetközi legitimitásnak megfelelően kétoldalú megállapodásra ösztönöz". Örömmel vették továbbá, hogy az ausztrál kormány megerősítette: "a Jeruzsálem feletti szuverenitás jövője a nemzetközi legitimáción alapuló tartós, kétállami megegyezéstől függ" - olvasható a tisztségviselő Twitter-bejegyzésében.
Scott Morrison korábbi kormányfő évtizedek Közel-Kelet-politikáján fordított, amikor 2018 decemberében közölte, hogy Ausztrália elismerte Nyugat-Jeruzsálemet Izrael fővárosaként, ám nagykövetségét nem költöztette oda.
Ausztrália - az Egyesült Államok és Guatemala után - a harmadik országként ismerte el Jeruzsálemet Izrael fővárosaként, a másik két állammal ellentétben azonban csak a nyugati részét.
Izrael egységes fővárosának tekinti Jeruzsálemet, melynek keleti részét 1967-ben foglalta el, noha ezt a nemzetközi jog nem ismeri el. A palesztin vezetés viszont többször leszögezte: Jeruzsálem keleti részét akarják megtenni leendő államuk fővárosának. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.