Az orosz szakértők szerint "az ukrán" Sz-300-asokra hasonlítanak a Lengyelországban becsapódott rakéták

külföld
2022 november 16., 08:40
Ezen a felvételen éppenséggel orosz S-300-asok láthatók a nyugati katonai  körzet 2017-es lőgyakorlatán. A ballisztikus rakéták ellen is bevethető légelhárító rakétarendszer szovjet fejlesztés, az ukrán haderőben is rendszeresített fegyver.
photo_camera Ezen a felvételen éppenséggel orosz S-300-asok láthatók a nyugati katonai körzet 2017-es lőgyakorlatán. A ballisztikus rakéták ellen is bevethető légelhárító rakétarendszer szovjet fejlesztés, az ukrán haderőben is rendszeresített fegyver. Fotó: Sputnik via AFP

Az ukrán határ közelében, de már lengyel területen becsapódott rakéta roncsai "hasonlítanak egy ukrán Sz-300-as" légvédelmi rakéta darabjaira, mondta szerdán az orosz Izvesztyija katonai szakértője, Anton Lavrov. Mondatait helyezzük gyorsan kontextusba:

  • Az Sz-300-as légvédelmi rendszert a hetvenes években a Szovjetunió fejlesztette ki, a varsói szerződés országaiban is rendszeresítették.
  • Az ukrán haderőnek valóban vannak Sz-300-asai, a háború kezdetén például Szlovákia is átadta nekik saját Sz-300-as rendszereit.
  • Kizárólag a roncsok alapján tehát lehetetlen eldönteni, hogy a rakétát az oroszok vagy az ukránok lőtték ki.
  • Az oroszok a háborúban több ilyen Sz-300-as rendszert is átalakítottak földi célpontok támadására, Mikolajivot, Odesszát is lőtték ilyenekkel.
  • De egy ilyen légvédelmi rakéta átalakítás nélkül is veszélyt jelenthet földi célpontokra is. Ha elvéti a célját a levegőben, akár több száz kilométerrel odébb csapódhat be.

Ez utóbbira Lavrov is utalt, mint mondta, ha meghibásodik az önkioldója, a nagy hatótávolságú rendszer rakétái több száz kilométerrel arrébb is landolhatnak.

„Ilyen eseteket már többször is feljegyeztek. 2020-ban, az Örményország és Azerbajdzsán közötti konfliktus során egy hasonló Sz-300-as több mint 200 km-t tett meg, és Dagesztánban robbant fel. A szíriai konfliktus idején nagy hatótávolságú Sz-200-asok véletlenül eltalálták Libanont, Izraelt, és az egyik még Kréta szigetét is” - mondta Lavrov.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.