Meghosszabbíthatják a gabonaegyezményt
A Guardian diplomáciai szerkesztője, Patrick Wintour beszámolójában arról ír, míg a világ Lengyelországra figyelt, a G20-ak a színfalak mögött létfontosságú megállapodás meghosszabbításáról tárgyaltak, arról, ami lehetővé teszi az orosz és ukrán búza és műtrágya exportját a Fekete-tengeren keresztül.
A megállapodás szombaton járt volna le, de Oroszország nem akarta megújítani az orosz mezőgazdasági exportra vonatkozó, továbbra is érvényben lévő szankciók miatt. Oroszország egyszer már felfüggesztette a megállapodást egy rövid időre.
Recep Tayyip Erdoğan török elnök egy záró sajtótájékoztatón felszólalva kijelentette, hogy bízik abban, hogy a megállapodást megújítják, és nem csak ideiglenesen, hanem inkább egy évre.
Törökország az ENSZ-szel közösen júliusban tárgyalt az eredeti fekete-tengeri gabonaegyezményről. Erdoğan elmondta, hogy az aláírás óta már 11 milliárd tonna gabonát engedtek át. A török elnök elmondta, hogy további tárgyalásokat folytat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amint visszatér Törökországba a G20-ak csúcstalálkozójáról.
Oroszország emellett megállapodást kötött arról, hogy ismét használhatja azt a csővezetéket, amely a nitrátműtrágya egyik fő összetevőjét, az ammóniát szállítja ukrán ellenőrzés alatt álló területen keresztül. A csővezetéket azóta nem használhatták, hogy háborút indítottak Ukrajna ellen.
Az ENSZ terve az, hogy az orosz műtrágyagyártó Uralchem által termelt ammóniát az orosz-ukrán határra szállítják. A terméket a Trammo amerikai kereskedő vásárolja majd meg, mielőtt a csővezetékbe kerülne, így biztosítva, hogy orosz tulajdonú gabonát ne szállítsanak át ukrán területen. Az Uralchem egy szankciókkal sújtott orosz oligarcha, Dmitrij Mazepin tulajdonában van, ami kicsit bonyolultabbá teszi az ügyletet.