A háború pusztító hangjaival indult a Momentum tüntetése a budapesti orosz nagykövetség előtt több ezer ember részévtelével. Az Andrássy utat teljes egészében lezárták a forgalom előtt, jelentette a helyszínről tudósítónk, Miklósi Gábor. A hallgatóság nagyobbik fele ukrán volt. Többen kifogásolták, hogy a színpad miért nem közvetlenül az orosz nagykövetség mellett volt, hanem az Andrássy út túloldalán. A követség közelébe se lehetett menni, mert el volt kordonozva.
Hartyányi Jaroszlava, a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és a Fővárosi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke előbb ukránul szólt a honfitársaihoz. „»Anyu, apu, megkezdődött a háború« - így ébresztették egymást az emberek egy évvel ezelőtt” - mondta. Szerinte az oroszok szándéka az volt, hogy pár nap alatt megszállják Ukrajnát, majd továbbmentek Nyugat felé. Emlékeztetett az 1932-33-as holodomorra, amikor ukránok milliói haltak éhen. Most 16 ezer ukrán gyereket raboltak el. „Mi ez, ha nem népirtás?” - kérdezte. Hartyáni szerint 1932-33-ban a világ hallgatott, 2014-ben, az oroszok első támadásánál a világ annyit mondott: ejnye-bejnye. A világ most kezd magához térni, az ENSZ határozatot is hozott arról, hogy az oroszoknak ki kell vonulniuk Ukrajnából. „Ruszkik, haza!” - kiabáltatta a közönséget.
Karácsony Gergely büszke a budapestiek helytállására, Budapest a szolidaritás városa, Budapest pontosan tudja, mit jelentenek az orosz tankok. Amilyen büszke Budapestre, olyan szomorúsággal tölti el, hogy amikor a visegrádi főpolgármesterekkel Kijevbe utazott, úgy érezte, szégyenkeznie, magyarázkodnia kell. A magyar kormány túl sokat ült a hintában, az erkölcsi iránytűjét elvesztette. Összekeverik az agresszort az áldozattal. Ha valaki kimegy Ukrajnába, és a szemébe néz az ottani embereknek, akkor visszakapja az erkölcsi iránytűjét. Megköszönte a résztvevőknek, hogy megmentettek valamit Magyarország becsületéből.
Olja Szemenyko, egy Csernyihivből menekült ukrán édesanya elmesélte a történetét. Február 24-én két gyermekével Csernyihivben, a férje Kijevben volt. 12 óra körül ablakot nyitott, látta, hogy füst száll, és akkor döbbent rá: a háború tényleg elkezdődött. Összeszedte a holmijukat, a macskájukat, és elindultak az édesanyjához, miközben az utcán folyamatosan lőttek. A csernyihi iskolában segítettek minden nap az embereknek. Március 3-án a konyhában volt, az egyik gyereke az utcán játszott. Egyszer csak egy repülő hangját hallottak, mindenki kiabált, hogy bújjatok el. Az asztal alá mászott, a kezét a fejére tette. Hogy mit érzett, azt nem lehet elmondani szavakkal. Félelmetes volt és hangos. Úgy érezte, meghal. Több robbanás volt, megérkezett még két repülő, az iskola mellett robbantak a bombák. Pár másodperc múlva tért magához, kereste a fiát, telefonon hívta, nem vette fel. Arra gondolt, meghalt. Harmadjára felvette a telefont, találkoztak, véres volt, de túlélte. Gyorsan hazafutottak a helyszínről. Az iskolának a másik fele semmisült meg a bombázásban, a gyermeke nem sokkal előtte még ott volt. Március 3-a a második születésnapjuk.
Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselője büszke, hogy nem a nyugati szövetségeseinket tekintjük ellenségnek, hanem a háborús bűnös Vlagyimir Putyint. A háború kitörése óta kétszer járt Ukrajnában, mert képviselőként alapvető morális kötelessége. Közben Orbán Viktor nagyon bátran egészen a határig merészkedett golyóálló mellényben. Ukrajnában hazájukat védő bátor és európai ukránokkal találkozott. Például egy matektanárral, Szvetlánával, aki a lerombolt háza melletti kis sufniban tanítja a gyerekeket. Az oroszok válogatás nélkül lőnek mindenre, fegyverként használják a nemi erőszakot, a kínzást, gyerekeket szakítanak el családjuktól. Ezek háborús bűnök. Aki ezek után Vlagyimir Putyin védelmére kel az Európa Tanácsban, az olyan, mint beleköpni a bucsaiak sírjába.
Iványi Gábor lelkész folyamatosan jár Ukrajnába segíteni, legutóbb hajnalban ért haza. Egy Magyarországnyi tömeg tűnt el Ukrajnából, ennyinek kellett elmenekülni. Akkor lesz béke, ha Putyin, Lavrov, Orbán távozik végre a politikából és békében hagyják a békeszerető embereket. Legutóbbi útján, nagyjából a huszadikon generátort, ruhát, más adományt vittek. Csütörtökön a belarusz-ukrán határ közeléből indultak, látta a rendszám nélkül, fegyvereket szállító kamionokat, narancssárga táblácskákat, amik az elaknásított területekre figyelmeztettek. Óvakodni kell a narancssárga táblácskák közelségében, alattomos, életveszélyes dolgok vannak ott. Az ukrán béke hozza el az orosz békét. Annak az imaórának, amit a parlamentben a kereszténydemokraták művelnek, semmi köze nincs az igazi békéhez.
Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke egy lyukas magyar zászlóval jött fel a pódiumra, amit Fegyír Sándor ukrajnai magyar egyetemi tanár egyenesen a frontról küldött. Terrorista államnak nevezte Oroszországot. Sokakból hiányzik a felismerés: vannak helyzetek, amikor nem lehet sunnyogni, csak az egyértelmű morális megszólalásoknak van helyük. A háborút a nap mint nap háborús bűnöket elkövető putyini Oroszország felelős a háborúért. Aki szerint jó egy orosz bábállam hazánk szomszédságában, az hazudik, annak nem fontos Magyarország biztonsága. Aki egyenlőségjelet tesz a megtámadó és a megtámadott közé, aki az agresszor érdekeit szolgálja, az az agresszor oldalán vesz részt a háborúban. Aki ezt teszi kormányfőként, az nemcsak a korábbi meggyőződését, hanem a magyar emberek érdekeit is elárulja, szégyent hoz a nemzetre. A kormány tömegsír békéjét propagálja, béke csak akkor lesz, ha az utolsó orosz katona is kitakarodik Ukrajna területéről. Egy nemzet érdekeit szem előtt tartó kormánynak ki kellene állni Ukrajna mellett. A miniszterelnöknek kötelessége elutazni Kárpátaljára és Kijevbe. A jelenlegi miniszterelnök messze van ettől.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.