Kínos csend támadt, amikor a bíró az igazmondási kötelezettségére emlékeztette a tankerület vezetőjét

  • A Belügyminisztérium 2022 november 30-án sajtóközleményben jelentette be, hogy három fővárosi gimnázium összesen nyolc tanárának bontották fel azonnali hatállyal a munkaviszonyát.
  • A elbocsátott tanárok munkaügyi pert indítottak a Belső-Pesti Tankerület ellen.
  • Hétfőn tartják az első tárgyalást Vörösmarty Mihály Gimnázium tanára, Törökné Pethő Erzsébet és Kapin Lilla, az Eötvös József Gimnázium tanára ügyében.
  • Jogi képviselőjük, Sziklai Tamás szerint a pernek önmagán túlmutató jelentősége van, ezért nem kifejezetten törekednek egyezségre. Az eljáró bíró szerint azonban ez csak egy munkaügyi per, nem arról szól, hogy a kormány a jó vagy a rossz oldalon áll-e egy fontos politikai, társadalmi kérdésben.
  • A tárgyalás előtt kisebb szolidaritási tüntetés volt a Fővárosi Törvényszék épülete előtt.
31 poszt
Időrend
2023 március 13., 13:59

Vége az első tárgyalási napnak

(b-j) Kapin Lilla és Törökné Pethő Erzsébet, a felperes tanárok, illetve jogi képviselőjuk, Sziklai Tamás
photo_camera (b-j) Kapin Lilla és Törökné Pethő Erzsébet, a felperes tanárok, illetve jogi képviselőjuk, Sziklai Tamás Fotó: Bankó Gábor/444

A Belső-Pesti Tankerület jogi képviselőjének megszólalása volt az utolsó történés a kirúgott tanárok perének első tárgyalási napján. "Nagyon alapos és hosszadalmas eljárásra lehet számítani, a perfelvételi szakasz is el fog húzódni. Lépésről lépésre, témakörről témakörre fog haladni a bíróság" - nyilatkozta a tárgyalás után Szilklai Tamás, a felperes tanárok jogi képviselője, aki eredetileg arra tippelt, hogy nyárig is eltarthat a tárgyalás, de már kételkedik benne, hogy addig lezárulhat az eljárás.

2023 március 13., 12:39

Saját ügyvédje keverte újra ellentmondásba a tankerület vezetőjét

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

Miután a Belső-Pesti Tankerület vezetője annak ellenére is fenntartotta állítását, hogy Törökné nem dolgozott tavaly szeptember 1-én, hogy a bíró külön figyelmeztette igazmondási kötelezettségére, most a jogi képviselője már azt állítja, hogy ennek bizonyítására nincs módja.

A megnevezhetetlen vallomásában előbb azt állította, nem tudja, mit csinált aznap Törökné, hogy aztán közölje, nem dolgozott. Védője most azt mondja, hogy ezt Töröknének kéne bizonyítania, nekik lehetőségük sincs rá, hogy ezt ellenőrizzék. Végül ő maga is belezavarodott a szituba, és inkább jelezte, hogy írásban kérné a bizonyítást.

2023 március 13., 12:34

Példaértékű párbeszéd a tárgyalás ötödik órájában

A korábban elhangzottakra reagálva a megnevezhetetlen tankerületi vezető jogi képviselője részletekbe merült, és éppen azt kezdte fejtegetni, hogy ki mikor milyen emailt kapott.

„Van-e értelme ebbe ennyire részletesen belemenni?” - kérdezte a bírónő.
„Nincs” - felelte az ügyvéd.

2023 március 13., 12:32

Az intézményvezetők tényleg csak tudomásul vették a tiltakozást

A Belső-Pesti tankerület jogi képviselője munka közben
photo_camera A Belső-Pesti tankerület jogi képviselője munka közben Fotó: Bankó Gábor/444

Kapin és Törökné a tudjukki által elmondottakra reagálva jelezték, hogy intézményvezetőik nem jóváhagyták, hanem csak tudomásul vették tiltakozásukat, melynek veszélyeire is figyelmeztettek. Vagyis abban egyetértés van a felek között, hogy az intézményvezetők nem támogatták az engedetlenkedést.

2023 március 13., 12:29

Tudjukki szerint nem lehetett követni, hogy mit csináltak az engedetlenkedők

Kapin Lilla és Törökné Pethő Erzsébet hallgatják a Belső-Pesti Tankerület saját kérésére megnevezhetetlen vezetőjét
photo_camera Kapin Lilla és Törökné Pethő Erzsébet hallgatják a Belső-Pesti Tankerület saját kérésére megnevezhetetlen vezetőjét Fotó: Bankó Gábor/444

A Belső-Pesti Tankerület vezetője, akinek a nevét saját kérésére nem írhatjuk le, azzal érvelt a tárgyaláson, hogy azért nincs tudomása arról, mit csináltak engedetlenségük idején az engedetlenkedő tanárok, mert ezt "nem lehet követni". Mint mondta, 3500 pedagógus tartozik a tankerületéhez, közülük kb. kétszázan vettek részt a tiltakozásban.

Szerinte a tanárok legfontosabb feladata tanóráik megtartása, és azzal, hogy elmaradtak az óráik, a pedagógusok kényszerhelyzetbe kényszerítették bele az iskolákat. Majd arról beszélt, hogy a helyettesítések megszervezése nagy terhet rót az intézményekre, vagyis lényegében azt is elismerte, hogy volt helyettesítés. Marosi reményét fejezte ki, hogy az intézményvezetők nem jóváhagyták vagy támogatták, hanem csak tudomásul vették tanáraik engedetlenségét. Hogy az érintett intézmények rendkívüli órarendeket vezettek be, az szerinte kényszerhelyzet volt.

2023 március 13., 12:06

M. B. elismerte, hogy a tankerület is előre tudta, melyik tanárok engedetlenkednek

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

A Belső-Pesti Tankerület megnevezhetetlen igazgatója alperesként a tényállás ismertetésekor elismerte, hogy az iskoláktól hozzájuk is eljutott, mely napokon mely tanárok jelentették be előre engedetlenségüket. Azt is kénytelen volt elismerni, hogy ilyen bejelentési kötelezettségük a tanároknak amúgy nem volt, mivel a polgári engedetlenség nem jogi kategória, így ez nincs is szabályozva. Azt állítja, hogy a tankerülethez csak az adott napon érkeztek meg a jelzések, bár tény, hogy az intézményvezetőket erről napokkal korábban tájékoztatták az engedetlenkedők.

A megnevezhetetlen szerint - akit fényképezni se szabad - Törökné esetében szeptember 1-jén a tankerületet arról tájékoztatták, hogy kötött munkaidőben engedetlenkedik. A bíró ekkor figyelmeztette, hogy nem ezt kell cáfolnia, hanem azt a rendkívüli felmentésben rögzített tényállást bizonyítania, mely szerint Törökné nem vette fel a munkát, szemben azzal, amit a tanár most a bíróságon is állított. A megnevezhetetlen, aki nem sokkal ezelőtt még azt mondta, nem tudja, hogy Törökné benn tartózkodott-e az iskolában, erre már azt állította, hogy Törökné aznap nem dolgozott. A bíró emlékeztette rá, hogy igazmondási kötelezettsége van, de a megnevezhetetlen ennek ellenére is fenntartotta a vallomását, amire tudósítónk szerint kínos csend támadt a tárgyalóteremben.