Aki teheti, menekül az országból - írtuk a szudáni polgárháborús helyzet hátterét leíró cikkünkben. Így tett az a terhessége végén járó nő is, aki hároméves lányával együtt próbált meg kijutni Kartúmból.
A család korábban Eritreából menekült Szudánba, a férj azonban már Nagy-Britanniában dolgozik szociális gondozóként, miután megkapta a menekültstátuszt. Tavaly februárban adta be a családegyesítési kérelmet, de a bevándorlásellenes brit kormány lassítja és akadályozza ezek kiadását. Az idén áprilisban kitört harcok során találat érte a házat, ahol a terhes nő a gyerekével együtt lakott. A közvetlen rakétázás és lövöldözés mellett a szűkös élelmiszer- és vízellátás, valamint az egészségügyi szolgáltatások hiánya arra a kétségbeesett döntésre késztette az anyát, hogy elinduljon Egyiptom felé.
„Nem mondtunk semmit a lányunknak a háborúról, mert nem akartuk megijeszteni” - meséli a férj a Guardiannek. „Hallotta a lövések hangját Kartúmban, de a feleségem azt mondta neki, hogy ne aggódjon, mert ez csak tűzijáték. A feleségemnek és a lányomnak mindent hátra kellett hagynia, amikor elmenekültek. A feleségem csak a házassági anyakönyvi bizonyítványunkat vitte magával, a lányom pedig egy kis medvét, akit Mohamednek hívott. Azt kérte, hogy a kisöccsét a mackójáról nevezzük el.”
Négynapos utazás kezdődött Kartúmból az egyiptomi határra, különböző közlekedési eszközökkel, többek között teherautóval, busszal és taxival. Egy alkalommal az egyik kerék leszakadt az autóról, amelyben utaztak, és a jármű felborult, néhány utas megsérült. A nőnek és a kislánynak nem esett baja, és sikerült kialkudniuk, hogy egy másik autóval folytassák útjukat.
Az út vége egy többórás gyaloglás volt egy egyiptomi határátkelőig az éjszaka közepén. Más menekültek segítettek a látványosan terhes asszonynak a lánya cipelésében. A baba végül biztonságos körülmények között született meg egy kairói kórházban, és az anyjával együtt olyan egészségesek, hogy már másnap elhagyhatták az intézményt. Az apa szerint ez maga a csoda.
Amikor a házaspár családegyesítési vízumot kért, a brit belügyminisztériumnál 12 hét volt a hivatalos feldolgozási határidő. A család brit ügyvédje idén februárban, egy évvel a kérelem benyújtása után érdeklődött a késedelemről, mire egy hivatalnok e-mailben közölte, hogy jelentős késések vannak a családegyesítési határozatok meghozatalában, és nem tudnak határidőt mondani a döntésre.
A férj azt mondta: „Remélem, hogy a vízumkérelmet hamarosan feldolgozzák. A gyermekünk biztonságos megérkezése egy csoda, és ő a remény jele a jövőre nézve. Rengeteg pénzt kellett fizetnem a Kartúmból való kijutásért, hogy a feleségemet és a lányomat biztonságba helyezzem, de pénz jön és megy... Csak az élet számít.”
A címlapi kép illusztráció, nem a történetben szereplő családról készült, nekik biztonsági okokból a nevüket sem publikálta a Guardian. A fotón egy Szudánból evakuált gyerek látható.