A svéd rendőrség a szólásszabadságra hivatkozva jóváhagyott egy Stockholm belvárosában álló mecset előtti tüntetést, amin egy férfi több oldalt felgyújtott a Koránból szerdán. A hatóság döntése tovább élesítheti Törökország konfliktusát Svédországgal, ezzel még inkább veszélybe sodorva a skandináv ország NATO-csatlakozását, írja a CNN.
A demonstráció egybeesett id-ál-adhá, a muszlim áldozati ünnep kezdetével, ami a vallás fontos ünnepének számít. A France 24 cikke szerint a békésen lezajló esemény előtt a rendőrség engedélyezte Salwan Momikának, egy Irakból Svédországba menekült férfinak, hogy felgyújtsa a muszlimok szent könyvét, hogy így kinyilváníthassa azzal kapcsolatos véleményét. A rendőrség a döntés indoklásában azt írta, hogy az égetés biztonsági kockázatai a hatályos jogszabályok alapján nem indokolják a kérelem elutasítását.
Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke pont a héten jelentette be, hogy Svédország több mint egy év után sem győzte meg arról, hogy támogassa NATO-csatlakozásukat.
A NATO tisztviselői célként tűzték ki korábban, hogy a blokk július 11-én Vilniusban tartandó csúcstalálkozójáig felvegyék Svédországot. A CNN megszólaltatott egy kelet-európai diplomatát, aki azt mondta, hogy a svédek nyári felvételének elszalasztása azt érzékeltetné, hogy Erdogannak hatalma van a szövetség felett, és ez felbátoríthatja a NATO ellenségeit is. (Érdekes adat: Törökországon kívül már csak Magyarország nem hagyta jóvá a svédek felvételét. És egy újabb halasztás miatt legkorábban csak ősszel szavaz majd róla a parlament.)
Keddi sajtótájékoztatóján Tobias Billstrom svéd külügyminiszter kijelentette, hogy teljesítették a NATO-csatlakozáshoz szükséges, Törökország által támasztott követelményeket, beleértve egy új terrorizmustörvény bevezetését.
Erdogan elnök viszont Jens Stoltenberg NATO-főtitkárnak a hét elején arról beszélt, hogy a svéd törvénymódosítások értelmetlenek, amíg a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és a szíriai kurd szervezetek (PYD/YPG) támogatói szabadon tüntethetnek az országban. A török álláspont szerint Svédország megtűri, sőt támogatta a náluk terrorszervezetnek számító PKK tagjait saját területén, és a NATO-csatlakozás előtt olyan lépéseket kell tennie, amikkel bizonyítja, hogy ezen változtatni akar.