A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) 25. „születésnapja” alkalmából ünnepi ülést tartottak az ENSZ New York-i székházában. Az eseményen Annalena Baerbock német külügyminiszter a DW-nek adott interjút, amiben hangsúlyozta,
Németországnak kötelessége a jövőbeni háborúk és háborús bűncselekmények megelőzése, mivel az országnak történelmi felelőssége van „a világ legsúlyosabb bűncselekményeinek” terén.Elmondása szerint minden ország ENSZ-delegáltját sokkolta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem hosszabbítja meg az egyezményt, amely lehetővé tette Ukrajna számára, hogy a háború közepette gabonát exportáljon. Szerinte fontos, hogy nyomást gyakoroljanak Putyinra annak érdekében, hogy vonja vissza a döntést. Kitért arra is: a legjobb útja ennek, ha az európai országokon kívül afrikai, latin-amerikai és ázsiai államok is Putyinhoz fordulnak.
Baerbock szerint Németországnak az elmúlt évben meg kellett tanulnia, hogyan szüntesse meg a függését Oroszországtól, „egy autokratikus diktatúrától”. Ez a függőség szerinte komoly veszélyt jelentett országa nemzet-, gazdasági és energiabiztonságára is.A függőség felszámolásának részeként az orosz gáznak erősen kitett Németország sikeresen diverzifikálta energiaellátását.
Az ICC márciusban adott ki elfogatóparancsot Vlagyimir Putyin ellen. Az orosz elnököt ukrán gyerekek erőszakos deportálása miatt vádolják háborús bűnök elkövetésével.
Ugyanakkor az ICC-t létrehozó szerződést – a Római Statútumot – az ENSZ 193 tagállamának több mint harmada, köztük az Egyesült Államok és Oroszország sem fogadta el soha, ezért a bíróságnak nincs joghatósága e nemzetek és vezetők fölött.