Mélyenszántó, nagyívű cikkben tárja fel a G7, hogy milyen céges kapcsolati láncot találtak, amely azt igazolja: Tiborcz Istvánnak, Orbán Viktor rohamosan gazdagodó vejének cégbirodalmába 2019 és 2022 között több mint 27 milliárd forint érkezett Jellinek Dánieltől, az egyik leggazdagabb magyartól.
A történetben szerepel két 2017-es alapítású cég és két olyan százalék, amely évek óta ezredre ugyanannyi. Az egyik társaság a bükkfavirágúak - vagy kupacsos termésűek - rendjének nevét viselő Fagales Zrt., amely egy pécsi vállalkozó, Hornung Áron tulajdonában van. A másik cég egy nyugat-ausztráliai város, Geraldton nevét viseli, és Jellinek Dániel alapította.
A lap feltárta: a Gerladtonnál van két osztalékelsőbbségi részvény, amelyek tulajdonosai a részvényesek között felosztható eredmény 99 százalékát kaphatják meg. "2019 áprilisában a Geraldton – részben állami ügyletekhez köthető üzletekből származó nyereségéből – 5,4 milliárd forint osztalékról döntött. A következő három évben pedig ezt további 23,6 milliárd forintnyi kifizetés követte" - írják.
Itt jön a képbe Hornung cége, a Fagales: az ugyanis 2019 óta minden évben pontosan a Geraldton-osztalék 99,2008 százalékával egyező összegű osztalékbevételt szerzett - úgy, hogy a cégnek az alapítása óta egyetlen fillérnyi árbevétele sem volt. És hogy hogyan jutunk el Hornungtól Tiborczig? Egyfelől a pécsi szálon: " Hornung Áron ugyanis amellett, hogy a pécsi ingatlanos világ egyik meghatározó alakja, Tiborcz István baráti körének is a tagja" írja a lap még a gimnáziumi évekből fakadó kapcsolatok alapján.
Másfelől pedig úgy, és ez a fontosabb, hogy
a Tiborcz-cégbirodalom zászlóhajója, a BDPST Zrt. 2019 és 2022 között több mint 27 milliárd forintnyi, a Fagales kifizetéseit évről évre látványosan lekövető olyan osztalékbevételt mutatott ki, amelynek eredetét nem árulták el sem a beszámolójukban, sem a G7 korábbi kérdéseire (a lap már tavaly írt róla, hogy a Tiborcz-birodalom hatalmas nyereségének jelentős részének ismeretlen az eredete). A BDPST minden érintett évben a Fagales által kifizetett pénzeknek pontosan a 94,0975 százalékával egyez bevételhez jutott osztalékként (a Fagalesnél szintén van elsőbbségi részvényes megoldás).
Az is az évekig meglévő kapcsolatra utal, hogy az ügyben érintett cégeknek – így Hornung és Jellinek vállalatainak is – "egy olyan iroda könyvelt, amelynek egyik tulajdonosa a BDPST-csoportnak dolgozott, és amely az Orbán-család számos cégének beszámolóit készíti évek óta", írja a lap. És végül az sem mellékes, hogy amikor Jellinek tavaly decemberben értékesítette a Geraldton Zrt.-t, azt a lap szerint "egy indokolatlanul bonyolult ügylet keretében" Tiborcz István BDPST-je vette meg.
A cikk megjelenése előtt a G7 megkereste Jellinek Dánielt. Az üzletember "ezúttal is fogadott minket. Ám miután egyértelmű lett számára, hogy miről kérdezzük, kérdéseinkre írásban már az ügyvédje reagált, és megtiltotta, hogy bármit nyilvánosságra hozzunk válaszaiból" - írják.